Krzemionki zmierzają do UNESCO

Dwie Komisje Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego spotkają się 16 kwietnia o godz. 12.00 podczas wyjazdowego posiedzenia na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą zapoznają się z dziedzictwem neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego oraz dyskutować będą o wsparciu inicjatyw Rezerwatu Krzemionki, które zmierzają do wpisania obiektu „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Przygotowujemy się do przyjęcia radnych – mówi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Chcemy pokazać im trasę turystyczną, podziemną galerię, zapoznać z salami wystawowymi. Powiemy o naszych przygotowaniach do wpisania obiektu na Listę UNESCO.
Radnych i wszystkich zaproszonych gości będzie oprowadzał światowej sławy archeolog, znawca neolitycznych kopalni, autor wielu prac o Krzemionkach, pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Jacek Lech.
Wyjazdowe spotkanie radnych, jak informuje przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk, odbywa się przed prezentacją multimedialną o Krzemionkach i dyskusją o wsparciu merytorycznym, promocyjnym i finansowym, która zaplanowana jest podczas najbliższej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, 27 kwietnia.
Fot. K. Pęczalski

Polecamy również