Turystyczny hit agencji

Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą „Twoja Szkoła – Twój sukces” realizowanego przez Agencję Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu wspólnie ze Zespołem Szkół z Klimontowa.
– W ramach projektu organizowaliśmy zajęcia wyrównawcze, zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego oraz szkolenia dla uczniów – mówi Sylwia Ojczymek – Mroczek koordynator projektu. – Tegoroczną nowością były staże dla 40 uczniów. To były staże płatne. W projekcie wzięło udział 64 uczniów i 24 uczennice szkoły zawodowej oraz technikum. Nowy kierunek jaki tym razem realizowaliśmy to – technik obsługi turystycznej. W ramach projektu wyposażyliśmy pracownię symulacyjną do nauki tego kierunku. Turystyka to przyszłość i osoby reprezentujący tę branżę nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy. W szkole powstało profesjonale biuro podroży, w którym młodzi ludzie mogą przygotowywać się do wykonywania zawodów związanych z turystyką. W ramach projektu dodatkowo zostało zakupionych 10 komputerów, laptop, ekrany projekcyjne, telewizor i mnóstwo publikacji naukowych. Tym co nas skłoniło do zainwestowania w ten kierunek to fakt, że turystyka to jeden z priorytetów rozwoju województwa świętokrzyskiego. Oprócz tego organizowaliśmy szkolenia spawalnicze i szkolenia z obsługi wózków widłowych. Było także szkolenie dla tych, którzy chcą rozwijać swoje kreatywne umiejętności jako osoby trudniące się aranżacją wnętrz.
Uczniowie z klas Technikum Obsługi Turystycznej byli zachwyceni stażami, w których uczestniczyli.
– Ja swoją przyszłość zamierzam związać z branżą turystyczną. Podczas stażu poznałam jak funkcjonuje biuro podroży i punkt informacji turystycznej. To jest bardzo fajna praca- powiedziała Agnieszka Soja.
– Przez miesiąc podczas stażu pracowałam w motelu i moim marzeniem jest po zakończeniu szkoły dostać pracę właśnie w tego typu firmie – dodaje Paulina Rutkowska. – Staże są dla nas bardzo pożyteczne, bo nie dość, że zarabiamy pieniądze to jeszcze uczymy się praktyki w naszym przyszłym zawodzie.
Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie jest zachwycona współpracą z Agencją Rozwoju Lokalnego.
– Jest to już drugi projekt, który wspólnie realizujemy – mówi dyrektor szkoły Maria Kubik. – Od początku współpraca była rewelacyjna, a co najważniejsze realizowane projekty to ogromna korzyść dla naszych uczniów. Wielu z nich dzięki temu już ma stałą pracę.
– W Klimontowie trafiliśmy na bardzo podatny grunt do realizacji projektów – mówi prezes Agencji Rozwoju Lokalnego Magdalena Salwerowicz. – Realizujemy te projekty jako instytucja, która stawia na rozwój lokalny. Cieszymy się, że młodzież skorzystała na tym. Spotykaliśmy się nawet z podziękowaniami ze strony młodych ludzi, a to jest dla nas bardzo budujące.
Warto dodać, że po kursach spawalniczych organizowanych przez ARL Ostrowiec absolwenci mają uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza we wszystkich krajach Europy. DSC01622DSC01616DSC01617 DSC01619DSC01626DSC01624

Polecamy również