Rytuał z głazami

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dniach 18 i 19 lipca odbędzie się czwarta edycja tego lokalnego święta archeologii.
Tradycyjnie w ciągu dwóch dni będą trwały warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z całej Polski. Pod ich okiem, przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach.
Gwoździem sobotniego programu będzie pokaz specjalny, przybliżający pradawne techniki ustawiania menhirów czyli ogromnych głazów, które już w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu pełniły funkcje związane z kultem zmarłych. Jak transportowano wielkie, często wielotonowe skały? Jak je podnoszono i ustawiano? Jakie rytuały towarzyszyły przedsięwzięciu? Pokaz przybliży tajemnice prehistorycznej techniki.
Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszyła promocja publikacji autorstwa dr Jerzego Tomasza Bąbla oraz wykład „Krzemionki – ostatnie stulecie”. Spotkanie z autorem rozpocznie się o godz. 16.00.
Dla najmłodszych zostaną zorganizowane warsztaty bębniarskie, połączone z zajęciami
z budowy pradawnych instrumentów muzycznych. Ostatnim punktem sobotnich wydarzeń będzie projekcja filmu „Walka o ogień” (1981 r.) w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda.
Natomiast w niedzielę (19 lipca) tradycyjnie zostanie zorganizowana wycieczka krajoznawcza. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Geopark Doliny Kamiennej” na trasie: Ostrowiec – Gagaty Sołtykowskie – Krynki – Wióry – Krzemionki. Odjazd z parkingu przy Kinie ETIUDA, Al. 3 Maja 6. Dla chętnych wymagane są wcześniejsze zapisy tel. 41 330-45-50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.
W niedzielne popołudnie zwiedzających zaprosimy na otwarcie wystawy pt. „Leon Barszczewski (1849–1910) – fotograf XIX Samarkandy”. Wystawa będzie poświęcona postaci polskiego podróżnika, badacza, odkrywcy i fotografa, który był twórcą Muzeum w Samarkandzie, w której mieszkał przez 20 lat. Właścicielem wystawy jest Igor Strojecki, prawnuk podróżnika.
Ważna informacja dla niezmotoryzowanych. Do Krzemionek będzie można dojechać specjalnym, darmowy autobusem spod sklepu LIDL. Autobus będzie kursował w następujący sposób: 18 lipca (sobota) – 10:30, 13:30, 15:30, 19 lipca (niedziela) – 11:30, 14:30. Podane godziny to czas odjazdu spod sklepu LIDL (os. Słoneczne 41).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

Polecamy również