Nie przyjmiemy uchodźców

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta radni jednogłośnie zdecydowali o tym, że Ostrowiec Świętokrzyski nie przyjmie uchodźców z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
– Nam Polakom nieobcy jest los imigrantów i uchodźców. Do opuszczenia ojczyzny wielokrotnie skłaniały nas najczęściej dramatyczne wydarzenia polityczne takie jak powstania narodowe i wojny lokalne oraz globalne – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – Także względy ekonomiczne były przyczyną emigracji naszych rodaków. To sprawia, że doskonale rozumiemy dramat jaki przeżywają mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Będące od dawna polską specjalnością okazywanie solidarności, na pewno świadczy o naszej dobrej woli, ale niewiele skutkuje, ponieważ przeważnie ogranicza się do werbalnych deklaracji. W tym przypadku na pewno wiele możemy zrobić, by pomóc kierowanym do nas uchodźcom z Syrii i Erytrei, ale niestety nie możemy ich teraz do siebie przyjąć z tego powodu, że nie mamy gdzie. Taka jest odpowiedz na pytanie skierowane przez Panią Wojewodę. Od lat znane są problemy z poważnym deficytem lokali komunalnych i socjalnych, a ubiegający się i oczekujący na mieszkania ostrowczanie na pewno nie zrzekną się ich dobrowolnie na rzecz przybyszów z innych kontynentów.

Stanowisko prezydenta poparli radni.

-Od wielu tygodni w mediach ogólnopolskich daje się zauważyć ożywioną dyskusję dotyczącą problemu uchodźców z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.- mówi Mariusz Łata z KWW Jarosława Górczyńskiego.-Są oczywiście zwolennicy oraz przeciwnicy różnych form pomocy a na poziom dyskusji wpływ ma niestety, tocząca się kampania parlamentarna. Ale na szczeblu samorządu lokalnego my jako przedstawiciele mieszkańców Ostrowca nie możemy się dać wciągnąć w tą polityczną grę lecz spokojnie i merytorycznie rozważyć w swoich głowach czy gminę po prostu stać na realizację zadań w tym zakresie. Nasze miasto zaczyna budzić się z marazmu, podejmowane – również przez nas trudne decyzje, mają skutkować w perspektywie czasu stymulacją rozwoju gospodarczego Ostrowca i poprawą życia jego mieszkańców. Zwrócę uwagę, że jak na razie brak jest w naszym mieście odpowiedniej liczby mieszkań socjalnych (przypomnę że ponad 700 rodzin oczekuje na przydział lokali), że gmina ciągle płaci wysokie odszkodowania za brak lokali socjalnych i na dzień dzisiejszy nie posiada, ani warunków lokalowych, ani możliwości finansowych by przyjmować uchodźców. Dlatego Radni klubu KWW Jarosława Górczyńskiego dla których zawsze największym dobrem jest dobro mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – wsłuchując się w głosy ludzi mówiące, że należy zabezpieczyć w pierwszej kolejności potrzeby obywateli naszego Miasta, będą głosować za przyjęciem uchwały w proponowanej formie wyrażającej negatywne stanowisko w sprawie możliwości przyjęcia uchodźców z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
– Możliwości naszej gminy nie pozwalają na przyjęcie uchodźców z Biskiego Wschodu i Afryki – mówi radny Dariusz Kaszuba z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwość. – Bardzo bym chciał, żebyśmy w przyszłości przegłosowali uchwałę zapewniającą pomoc dla naszych rodaków ze wschodu z: Ukrainy , Litwy i Białorusi, a to są nasi rodacy, którzy tej pomocy potrzebują.DSC03642DSC03643DSC03645DSC03647DSC03648DSC03649DSC03650DSC03652DSC03653

Polecamy również