Wyłudzili grube miliony?

Linia do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, która nie powstała, a na sfinansowanie, której jedna z ostrowieckich firm pozyskała grube miliony złotych jest powodem zatrzymania 14 osób zamieszanych w proceder.

Na stronie internetowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego czytamy:

Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali 14 osób. Sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę, wyłudzenia w latach 2013-2015 ok. 40 mln zł dofinansowania z UE na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenia zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz prania pieniędzy m.in w „rajach podatkowych”.

Wśród osób zatrzymanych przez CBA są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT.

Wg ustaleń śledczych zorganizowana grupa doprowadziła Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych oraz do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych.

Nielegalnie uzyskane miliony złotych były „prane” – transferowane na konto wielu powiązanych spółek, w tym również w tzw. rajach podatkowych.

Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego.

Śledztwo jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Śledztwo jest wielowątkowe i ma charakter rozwojowy.

Foto. Portal CBA

Polecamy również