Uczniowie „Staszica” na Uniwersytecie Europejskim

uneuczoloW dniu 20 października 2016 roku młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., na zaproszenie p. Agnieszki Schmid, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz szósty w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska.

Z naszej strony koordynowały te działania Pani Beata Kot i Pani Monika Borzym, nauczycielki języka niemieckiego.Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jako jedyna uczelnia w Niemczech, organizuje Dzień Otwarty w całości w języku polskim.

VIADRINA to wyjątkowa uczelnia pośród niemieckich szkół wyższych. Jej położenie tuż przy granicy z Polską, profil naukowy oraz ponad 15 procent studentów z Polski i dalsze 15 procent studentów z całego świata, nadają jej szczególnego, międzynarodowego charakteru.

Studia tutaj są bezpłatne, uczelnia oferuje ponadto specjalne stypendia startowe tylko dla polskich studentów, a także podwójne dyplomy z renomowanymi uczelniami jak np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.uneu1

Prócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej. Młodzież miała okazję rozmowy z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu, zwiedzenia Collegium Polonicum w Słubicach oraz Frankfurtu nad Odrą. Dzięki możliwości poznania oferty uczelni wielu naszych absolwentów decyduje się na podjęcie studiów na Viadrinie.

Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Inlands– największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały tu na nas spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki.

Następnego dnia tj. 21 października 2014 roku opuściliśmy Frankfurt, patrząc na most, który łączy nas z sąsiadami zza Odry i udaliśmy się do stolicy Niemiec- Berlina.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od budynku Reichstagu, a następnie udaliśmy się w stronę Alei „Unter den Linden”. Po drodze widzieliśmy, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta i wiele innych ciekawych obiektów.

Zwiedziliśmy również Neues Museum ze słynnym posągiem Nefrettette. W końcu dotarliśmy do Placu Alexandra, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus.

Zwiedzanie miasta trwało cały dzień i niestety nie obejrzeliśmy wszystkiego. Nie mogło zabraknąć czasu wolnego na …zakupy. W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Polecamy również