Pikieta przed Sądem w Ostrowcu

O godzinie 16 przed Sądem Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się pikieta w imię solidarności z sędziami.

W niedzielę 1.12 o godz.16 .00 tak jak w całym kraju również w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się protest przed Sądem Rejonowym „Solidarnie z sędziami”. Członkowie Ostrowieckiej Grupy Lokalnej Komitetu Obrony Demokracji oraz Nowoczesnej pokazali, że nie godzą się na niszczenie podstawowego filaru demokracji trójpodziału władz i niszczenie niezawisłości sędziów. Sędziów, których winą jest przestrzegania Konstytucji i wyroków Trybunału Stanu Unii Europejskiej. Solidaryzujemy się z sędziami, którzy nie dają się zastraszyć przez rządząca partię. Rządzący krytykują wydawane przez sędziów wyroki, które nie są zgodne z wolą PiS, zapominając, że wydający wyrok sędzia reprezentuje majestat Rzeczpospolitej a nie swoje prywatne stanowisko. Czas najwyższy zwrócić wymiar sprawiedliwości społeczeństwu, Sądy będą należeć do ludzi!

Pikietę zorganizował Komitet Obrony Demsad sad2okracji i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA które wzywał:
„Paweł Juszczyszyn, Olimpia Barańska – Małuszek, Krystian Markiewicz, Monika Frąckowiak, Alina Czubieniak, Waldemar Żurek oraz inne osoby, ich bliscy i współpracownicy odczuwają codziennie skutki represji wobec sędziów. To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa. Nierealne dla zwykłego człowieka sytuacje i bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel- zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa. Bo kiedy politycy w całości opanują sądy, nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli. Zdobycie i utrzymanie władzy. Tylko na tym zależy obecnie tym, którzy niszczą niezależnych sędziów. Pokażmy, że jesteśmy razem i się ich nie boimy! Sędziowie, chodźcie z nami! Adwokaci, radcy prawni chodźcie z nami! Prokuratorzy, chodźcie z nami! Polki i Polacy, chodźcie z nami! Mieszkańcy, mieszkanki miast, miasteczek i wsi, chodźcie z nami! Organizujmy się! 1 grudnia, w tę niedzielę o godzinie 16 wyjdźmy na ulice, place i do parków. Czas najwyższy zwrócić wymiar sprawiedliwości społeczeństwu. Sądy będą należeć do ludzi! Robimy to dla nas wszystkich”.

Oświadczenie wydał też Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji: „Nie sposób zinterpretować nagłego odwołania sędziego Juszczyszyna z delegacji do sądu okręgowego i gróźb wiceministra Wójcika inaczej niż jako bezwzględną, a nawet wręcz desperacką, próbę złamania niezawisłości sędziowskiej. Desperacja ta jest zrozumiała, ponieważ z pozoru zwykła sprawa olsztyńska pokazuje z całą jaskrawością fatalne skutki sprzecznych z Konstytucją i prawem europejskim zmian w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzonych po 2015 r. Sprawa ta jest kamieniem, który może wywołać lawinę znoszącą tzw. reformę sądownictwa stanowiącą kluczowy element autorytarnych rządów, do których dąży Prawo i Sprawiedliwość.”

Polecamy również