TAK dla przeszczepów

Dzisiaj w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły bardzo ciekawe prelekcje na temat transplantologii zatytułowane „Transplantologia – jestem, na tak”. Organizatorami spotkania  były licea ogólnokształcące numer II i III oraz WSBiP.
– Celem tego spotkania jest poinformowanie młodzieży, głównie z klas o profilu biologiczno – chemicznym o problemie jakim jest brak narządów do przeszczepu – mówi Marta Dobrowolska- Wesołowska, rzecznik prasowy WSBiP. – Chcemy uzmysłowić młodym ludziom wagę tego problemu w Polsce. Naszym głównym celem jest to, żeby po spotkaniu wszyscy uczestnicy powiedzieli, że są na tak dla transplantologii. Jest to propagowanie idei przeszczepów.
Prelekcje wygłosili lekarze, którzy na co dzień zajmują się przeszczepem narządów.
– Świadomość społeczna wzrasta i coraz więcej osób dyskutuje na temat transplantologii, nie jest to już temat tabu mówi- Piotr Domagała, chirurg transplantolog pracujący w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie.- Należy pamiętać o tym, że od jednego zmarłego dawcy można pobrać siedem narządów jak: nerki, płuca, serce, wątroba, trzustka, jelito oraz tkanki. Jednym słowem jeden zmarły dawca może uratować życie kilku osobom. Żywy dawca może pomóc jednej osobie jeżeli odda swoją nerkę lub fragment wątroby. Obecnie najczęściej przeprowadzane przeszczepy wśród dawców żywych to tak zwane przeszczepy rodzinne oraz wśród osób związanych ze sobą emocjonalnie. Tak się dzieje wówczas, gdy na przykład narzeczony oddaje swoją nerkę narzeczonej.tak dla transplantolii2DSC05034DSC05036DSC05035DSC05042DSC05043DSC05039DSC05037DSC05045DSC05038tak dla transplantologii

Polecamy również