Fajny, fotograficzny projekt

Celem projektu „Widzenie NieRzeczywiste” jest powołanie do życia nieformalnego kolektywu „Statyw”, którego ambicją będzie wyselekcjonowanie i skupienie w swoich szeregach kilkunastu zainteresowanych sztuką fotograficzną młodych i utalentowanych ludzi z ostrowieckich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Głównym celem działania „Statywu” będzie kształtowanie wrażliwości postrzegania otaczającego nas świata, rozwijanie umiejętności i wiedzy z zakresu sztuki fotograficznej oraz jej popularyzację poprzez różnorodne niekonwencjonalne działania i akcje.
-Pierwszą z nich będzie projekt „Widzenie NieRzeczywiste” opierający się na wykorzystaniu solarygrafii.- mówi
Stanisław Dunin – Borkowski, pomysłodawca projektu. -To unikatowa technika negatywowa, efektem zastosowania której jest uzyskanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki słońca po nieboskłonie. Członkowie grupy „Statyw” wykorzystując zużyte plastikowe pojemniki wspólnie wykonają i rozmieszczą
w różnych częściach miasta prowizoryczne aparaty otworkowe ze światłoczułym materiałem umieszczonym w ich wnętrzu. Będzie to czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. Tak uzyskany negatyw może być reprodukowany cyfrowo i odwrócony na pozytyw przy wykorzystaniu programu graficznego. Metoda ta daje możliwość stosowania bardzo długich czasów naświetlania (rzędu kilku lub kilkunastu miesięcy, a nawet wielu lat).
Najczęstszymi miejscami montowania aparatów solarigraficznych są balkony, parapety, drzewa, fasady budynków itp. Wykonane i zamontowane przez aktywistów „Statywu” aparaty pozostaną na swoich miejscach przez około pół roku naświetlając i tworząc obraz zarówno miejsca, jak i spectrum kilku miesięcy życia skumulowanych na jednej fotografii. Obrazy później zostaną wywołane w ciemni Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury
w Ostrowcu Świętokrzyskim, a po zdigitalizowaniu najlepsze prace zostaną wyeksponowane na rynku miasta jako wystawa plenerowa. Podsumowaniem projektu będzie także wydawnictwo w formie katalogu. Niezależnie od tego ostrowiecka grupa fotograficzna ma zamiar systematycznie prezentować swoje dokonania na łamach nawiązującego do jej nazwy internetowego miesięcznika Statyw.
O autorze projektu:
widz2widz3widz4widz5Stanisław Dunin-Borkowski, 34- letni ostrowczanin, z zawodu ekonomista, z zamiłowania fotografik i aktywista społeczno-kulturalny. Założyciel Teatru Ognia Happy Fire i współzałożyciel wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcji historycznej. Od 10 lat związany z Fotoklubem Galeria MCK przy Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, który jako pierwszy w Polsce zajął się awangardową sztuką decentrystyczną. Od 2007 roku etatowy instruktor MCK, uczestnik kilku plenerów fotograficznych, swoje artystyczne dokonania eksponował na kilkunastu wystawach zbiorowych i jednej indywidualnej – „Relikty”. Bieżące, głównie reporterskie dokonania systematycznie prezentuje na autorskich facebookowych profilach Focus na Ostrowiec oraz Foto Strachu.

Polecamy również