„BleBląRóż” to cykl wydarzeń promujących kulturę francuską, którego nazwa stanowi fonetyczne nawiązanie do kolorów flagi Francji. Podobnie jak na całym świecie, również w Ostrowcu z krajem Napoleona obcować będziemy w marcu – miesiącu frankofonii. Pomysłodawczynią i koordynatorką wydarzeń jest Edyta Kaptur a organizatorem – Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.
Wydarzenie podzielono na trzy dni (22, 23, 24 marca), w trakcie których przygotowaliśmy moc atrakcji, zarówno dydaktycznych, artystycznych jak i czysto rozrywkowych.
DZIEŃ NIEBIESKI – BLEU: w Szkole z Pasją przy ul. Focha od godziny 9:00 odbędzie się quiz dotyczącym Francji i krajów francuskiego obszaru językowego. W nagrodę za dobrze udzieloną odpowiedź uczestnicy poczęstowani zostaną słodkościami kuchni francuskiej oraz rozdane im zostaną gadgety à la française, przygotowane przez uczniów Gimnazjum z Pasją.
DZIEŃ BIAŁY – BLANC: 23 marca (czwartek) upłynie pod znakiem wydarzeń artystycznych. O 11.00 w Kinie Etiuda odbędzie się rozstrzygnięcie międzypowiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Celem konkursu, ogłoszonego przez partnera wydarzenia – Biuro Wystaw Artystycznych- było zilustrowanie wybranego cytatu z najbardziej rozpoznawalnych dzieł literatury francuskiej – „Małego Księcia”. Tuż po rozdaniu nagród, również w Kinie Etiuda, mieszkańcy miasta będą mieli okazję obejrzeć sztukę zatytułowaną „ Książę”, która jest interpretacją klasyka Saint-Exupery-ego, w reżyserii Bartłomieja Miernika, kierującego zespołem młodych aktorów ze Społecznego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Wstęp na spektakl jest bezpłatny (obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: nieztejbajki@gmail.com). Wydarzenie może odbyć się w Kinie Etiuda dzięki Miejskiemu Centrum Kultury, partnerowi wydarzenia.
DZIEŃ CZERWONY – ROUGE: 24 marca (piątek), organizatorzy proponują coś dla ducha, ciała i żołądka. O godzinie 18.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 70) odbędzie się spotkanie ze sztuką francuską, które poprowadzi Wojtek Mazan (pokój 28). Tuż po tym wydarzeniu, w sali na pierwszym piętrze CAO Gospodarstwo Biokozadowoza zaprasza na degustację lokalnie produkowanych serów. Na uczestników czekać będzie także stoisko Winnicy Modła, przy którym będzie można spróbować lokalnego wina. Przewidziana jest również degustacja potraw kuchni francuskiej, przygotowanych przez gości, którzy zamierzają zaszczycić nas swoją obecnością i podzielić się swoim ulubionym daniem. Organizatorzy apelują do uczestników: „Odszukajcie stare przepisy i pokażcie nam, jak smakują wasze tarty, zupy cebulowe, naleśniki, ślimaki czy żabie udka.” W międzyczasie amatorzy wygibasów na parkiecie będą mieć nie lada gratkę – potańcówkę przy francuskiej muzyce. Każdy znajdzie coś dla siebie – od Joe Dassin i Edith Piaf po Stromae, Zaz czy też Jaine. Wnętrza użycza Agencja Rozwoju Lokalnego, za wystrój sali odpowiada Tosca, nagłośnienie zapewnia Stowarzyszenie Evviva l’arte- Niech żyje sztuka. Na wszystkie wydarzenia w ramach BleBląRóż wstęp jest bezpłatny. Soyez les bienvenus! – Zapraszamy!
Wydarzenie współfinansowane przez Krytykę Polityczną w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons ze wsparciem European Cultural Foundation i Open Society Foundations.