Dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Prezydenci i burmistrzowie omawiali niezwykle ważne dla ośrodków miejskich kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu. Gości przywitał prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.
– Jest wiele tematów, które dotykają samorządy i nie zawsze te tematy są poruszane w Warszawie – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.- Wymiana doświadczeń i wspólne działanie w ważnych dla samorządów sprawach jest niezwykle istotne. Bardzo się cieszę, że posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich odbywa się w naszym mieście. Gościmy zacne grono prezydentów i burmistrzów. Wszystko to z myślą o dobru naszej małej społeczności.
– Co miesiąc spotykamy się w innym mieście. Tym razem wybór padł na Ostrowiec. – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Chcemy podyskutować o kwestiach samorządności, którą tak neguje obecny rząd. Po prostu odbierane są kompetencje samorządom, a my temu chcemy się przeciwstawić. Niestety partia, która obecnie ma większość w Sejmie nas nie słucha. Będziemy rozmawiać o finansach. Poruszymy kwestie podatków od nieruchomości i o konsekwencjach zmian w oświacie.
Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy prawie 300 samorządów miejskich, aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację oraz dąży do lepszego rozwoju polskich miast. Zadania te realizuje poprzez: lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.
– Nie będzie to lament o pieniądzach tylko dyskusja o tym jaką propozycję zmian dotyczących finansów publicznych przedstawić rządowi- mówi prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz . – To nie są zmiany rewolucyjne, ale niezwykle potrzebne. Nie jest tajemnicą, że obecny rząd stawia na państwo scentralizowane, a nie samorządowe. Dlatego dochodzi do konfliktów i nieporozumień. Wiele ważnych spraw jest wyprowadzanych z samorządu i wtedy pojawiają się utrudnienia dla mieszkańców. Samorządom odbierane są narzędzia do prowadzenia odpowiedniej polityki finansowej, oświatowej itp. To postępuje, a my temu się przeciwstawiamy. Co do reformy oświaty to moim zdaniem skoro można było tak szybko i bezmyślnie wprowadzić taką reformę to równie dobrze można bardzo szybko się z tego wycofać. Ta reforma to więcej strat niż korzyści. Jednolity głos samorządowców ma ogromne znaczenie i może być usłyszany w Warszawie.
Związek Miast Polskich istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. Jednak zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Związku należą 294 miasta. Mieszka w nich około 72% miejskiej ludności kraju.