„Zaburzenia ze spektrum autyzmu w aspekcie diagnostycznym, terapeutycznym i edukacyjnym” to tytuł seminarium naukowego, które odbyło się dzisiaj w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, studenci oraz rodzice dzieci dotkniętych autyzmem.
Gości przywitała Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsi ębiorczości dr Izabela Zaborowska, która podkreśliła niezwykle ważną rolę współpracy nauczycieli i rodziców w wychowaniu i nauczaniu dzieci autystycznych. Prelegenci omówili między innymi kwestię edukacji dzieci z autyzmem na etapie szkolnym i przedszkolnym.
– Dzisiejsze seminarium skierowane jest do nauczycieli i rodziców, którzy w swoim życiu spotykają się z dziećmi autystycznymi – mówi dr Grażyna Kałamaga, dziekan Wydziału Pedagogiki i Nauki o Zdrowiu WSBiP. – Kiedyś dzieci autystyczne nie miały zbyt wielu szans na rozwój. Obecnie wiadomo, że tym dzieciom można pomóc i trzeba im pomagać. Sympozjum pokazuje jak to robić. Dzisiejsi prelegenci to wybitni fachowcy w dziedzinie kształcenia dzieci. Zamierzamy w naszej uczelni uruchomić studia podyplomowe „Spektrum autyzmu- diagnoza, terapia, edukacja”. Serdecznie zapraszamy nauczycieli do skorzystania z tej oferty. Studia podyplomowe rozpoczynamy już w maju. Doświadczona kadra gwarantuje wysoki poziom nauczania.
– Wypracowaliśmy własne metody nauczania, które stosujemy podczas nauki i wychowania dzieci – mówi Beata Krauze- Składanowska, p.o. dyrektora Publicznego Przedszkola nr 12. – Do naszej palcówki uczęszcza dziewięcioro dzieci autystycznych. Jest to przedszkole integracyjne. Dzieci zdrowe wspólnie ze swoimi rówieśnikami dotkniętymi autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi uczą i bawią się razem. Dwutorowość edukacji jest niezwykle ważna. Oprócz pracy grupowej stosujemy także indywidualne terapie i realizujemy indywidualny program nauczania.