Bardzo fajna wystawa została zorganizowana dzisiaj w Bibliotece Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pasjonaci polskich komiksów mogli obejrzeć i poczytać wydawnictwa sprzed wielu lat oraz te nowe. Wystawa zatytułowana „Komiks polski ze zbiorów Marka Wójcickiego” została zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek. Gości przywitała dyrektor Biblioteki WSBiP Barbara Bakalarz – Kowalska.
– Komiks obecnie przeżywa swój renesans, a my chcieliśmy przypomnieć starszym i uświadomić młodym, że komiks polski ma swoją bardzo ciekawą historię – mówi Barbara Bakalarz – Kowalska.- Z Panem Markiem Wójcickim, na co dzień pracownikiem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. nasza biblioteka współpracuje od wielu lat. Prezentowane dzisiaj egzemplarze pochodzą z prywatnej biblioteki gościa.
Uczestnicy wystawy mogli obejrzeć i poczytać tak znane polskie komiksy, jak: „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kajko i Kokosz”, „Kapitan Żbik”, Kapitan Kloss”, „Podziemny front” i wiele innych.
– Komiksy kolekcjonuję od kilkudziesięciu lat – mówi Marek Wójcicki. – Pierwsze moje egzemplarze to „ Podziemny front” czy też komiksy publikowane w „Słowie Ludu” w latach 60. ubiegłego wieku („Sierżant Cień”). Obecnie staram się specjalizować w komiksach historycznych, ponieważ z wykształcenia jestem historykiem. Łączę pasję z zawodem. Komiks służy do rozrywki. Takie było hasło wymyślone przez Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”, że komis bawiąc uczy i uczy bawiąc. Poza tym komiksy mogą zachęcić do czytania literatury. W swoich zbiorach Pan Marek ma pierwsze wydania „Tytusa, Romka i A’Tomka, a nawet „Przygody Koziołka Matołka” wydane w okresie międzywojennym.
Po wykładzie odbył się pokaz filmu „Muzeum utracone”, gdzie w formie multimedialnej (komiksu) zaprezentowano historię wojennej tułaczki arrarów wawelskich. Wystawie towarzyszyła prezentacja komiksów wykonanych przez uczniów z PSP nr 1.