Tajemniczy Rytuał Słońca

krzemionki23

Połowa lipca, to czas, kiedy Muzeum organizuje Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. W tym roku, między 22-23 lipca, odbędzie się już szósta edycja tego wydarzenia.

Lokalne święto archeologii będzie okazją do zapoznania się z wieloma aspektami życia człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. W tym roku przygotowaliśmy szereg pokazów archeologii eksperymentalnej i warsztaty archeologiczne. Przygotujemy także specjalny blok edukacyjny dla najmłodszych uczestników, a w budynku Muzeum, zostanie otwarte Laboratorium Archeologiczne, które przybliży zainteresowanym nauki wspierające współczesną archeologię.

Jak co roku, gwoździem programu jest pokaz specjalny. Tym razem będzie to Rytuał Słońca. Pokaz będzie oparty o monumentalne założenia neolityczne, które w ostatnich latach zostały odkryte na terenie Polski, mowa tu o koncentrycznych palisadach z fosami, które archeolodzy nazywają „rondlami”. Ich istnienie było powiązane z funkcjami rytualnymi, opartymi na obserwacjach astronomicznych. Sceny, które odegrają się w trakcie pokazu będą związane z letnim przesileniem i obrzędami inicjacyjnymi.
Wydarzeniem, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, promuje również region i jego bogactwo kulturowe jest cykliczny Rajd Pieszy Szlakami Neolitu, na trasie Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec. Rajd rozpocznie się 22 lipca, o godz. 8.30 przy Kinie Etiuda. Zapisy w siedzibie PTTK im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.
W niedzielne popołudnie, zwiedzających zaprosimy na wydarzenie towarzyszące. Będzie nim otwarcie wystawy pt. Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość, która przybliży postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. Muzeum Historyczno- Archeologiczne

Polecamy również