Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do udziału w projekcie „Mobilna przestrzeń kultury II”, który będzie realizowany w dniach 20,21 i 27 października 2017 r. na terenie Muzeum.
Projekt „Mobilna przestrzeń kultury II” to kontynuacja projektu realizowanego w 2015 roku przez Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa.
Projekt zakłada przygotowanie mobilnej oferty kulturalno-edukacyjnej związanej z dziedzictwem żydowskim i zrealizowanie cyklu 12 wydarzeń (wystawy, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe, koncerty) w wybranych 4 miejscowościach (Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w woj. świętokrzyskim i Biecz, Zator w woj. małopolskim).
Główny cel projektu to ułatwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych mieszkańcom małych miejscowości i rozwój kompetencji kulturowych mieszkańców woj. małopolskiego i świętokrzyskiego poprzez podnoszenie świadomości na temat wieloaspektowej kultury żydowskiej. To także próba odejścia od stereotypowego postrzegania judaizmu i kultury żydowskiej jako swoistej „cepelii” i pokazania wieloaspektowości kultury żydowskiej i dziedzictwa kulturowego w różnorodny jeśli chodzi o formę, sposób.
Termin realizacji projektu: czerwiec – listopad 2017 .
Partnerzy projektu:
-
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu
-
Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia im. J.Matejki w Zatorze
-
Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im Jana Pazdura w Starachowicach
-
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Kultura Dostępna 2017”.
Od 20 października w ramach projektu „Mobilna Przestrzeń Kultury2”, realizowanego wspólnie przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z Żydowskim Muzeum Galicja odbędą się:
20 października:
„Święta żydowskie” – warsztaty dla dzieci – godz.10.00. Udział po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
21 października:
– Wernisaż wystawy ” Listy do Sali” – godz. 16.00. Wstęp wolny.
Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy. Fascynująca wystawa ukazująca losy Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy.
– Koncert: Legend of Kazimierz – po wernisażu ok. 16.30. Wstęp wolny.
Zespół instrumentalny z Krakowa tworzący muzykę korzeni (root music), zarówno folkową, jak i etniczną. Ich brzmienia słuchane przy zamkniętych oczach przenoszą nas w ciepłe zakamarki krain w basenie Morza Śródziemnego. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy możemy odnaleźć oryginalne aranżacje i autorskie kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Zespół specjalizuje się w tradycyjnej muzyce Żydów Aszkenazyjskich i muzyce Bałkanów, preferując szczególnie rytmy bułgarskie. Muzycy Legend of Kazimierz występowali z takimi artystami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca Oskara Jan A. P. Kaczmarek. Jakość i umiejętności wykonawcze zespołu potwierdza także jeden z autorytetów świata muzyki, Adam Baruch.
27 października:
– Wykład „Polin – historia Żydów w Polsce”- godz. 10.00. Wstęp wolny.
Wykład przedstawiający w zarysie najważniejsze aspekty polsko-żydowskiej historii od początków obecności Żydów w Polsce w X wieku, po współczesne odrodzenie społeczności żydowskich. Odbiorcy: młodzież od 13 lat, dorośli.
– „Polin” – warsztaty dla młodzieży – godz. 11.30. Udział po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Warsztaty dla młodzieży przybliżające historię polskich Żydów. Uczestnicy podzieleni na grupy pracują na przygotowanych wcześniej materiałach dotyczących różnych okresów w historii Żydów w Polsce – od średniowiecza do współczesności. Każda z grup przygotowuje plansze chronologiczna i grafiki ilustrujące najważniejsze wydarzenia, a następnie przedstawiciele każdej grupy, wcielając się w rolę ekspertów, prezentują dane pozostałym uczestnikom.
– po warsztatach spacer: „Zatarte ślady. Spacer historyczny przez wierzbnickie getto”. Wstęp wolny.
Przejście od Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach do Rynku połączone z narracją historyczną dot. likwidacja getta która miała miejsce 27 października 1942 r. Na zakończenie uczestnicy, jako symbol pamięci, złożą znicze pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Prosimy o wcześniejsze rezerwacje pod nr telefonu 783-730-070
Serdecznie zapraszamy !!!