Komfort i bezpieczeństwo na „Rawszczyźnie”

Został wykonany czwarty etap modernizacji Pływalni „Rawszczyzna”. Podobnie, jak w poprzednich latach blisko połowa środków na ten cel pochodziła ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2017, roku zrealizowane prace opiewały na kwotę miliona złotych z czego prawie 500 tysięcy złotych pochodziło z dotacji, a drugie tyle z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

– Za te pieniądze wykonaliśmy nowy monitoring, dzięki czemu obecnie na całym obiekcie jest 47 kamer stacjonarnych o bardzo dobrej jakości obrazu – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Węglewicz. – Wymieniliśmy także ciąg świetlików na dachu oraz oświetlenie awaryjne, zmodernizowane zostały prysznice. Ponadto za kwotę 300 tys. złotych doposażyliśmy piłkarski obiekt treningowy. Zakupiliśmy między innymi ciągnik, dwie kosiarki, deszczownie, siewnik urządzenie do rekultywacji boiska. Obecnie czekamy na ogłoszenie programu na ten rok, by móc złożyć stosowny wniosek. – Przypomnijmy, że nasza Pływalnia w tym roku kończy już 14 lat. Nadal jest to ceniony w środowisku sportowym obiekt, ale by wciąż była atrakcyjną lokalizacją musi być stale modernizowana. Wszystkie prace wykonywane są z myślą o komforcie naszych klientów. Niedawno, na przełomie grudnia i stycznia zmodernizowaliśmy prysznice i przymierzamy się do wymiany suszarek w holu oraz wymianę profesjonalnych drzwi do szatni – dodał dyrektor Piotr Węglewicz.

Przypomnijmy, że łącznie w ramach remontowego programu ministerialnego na prace przy ostrowieckich obiektach sportowych przeznaczono około 3 mln 630 tys. zł, przy dofinansowaniu w kwocie 1 mln 750 tys.

Z historii Pływalni DSC05788DSC05799DSC05779DSC05785DSC05797DSC05787DSC05801DSC05799

Pływalnia „Rawszczyzna” to wielofunkcyjny, dziesięciotorowy basen o wymiarach 5123 x 2500 cm, głębokości 200 – 230 cm, z przesuwnym pomostem, który pozwala dostosowanie niecki do zawodów pływackich na dystansach 25m i 50m oraz wyznaczania pola gry w piłkę wodną.

W części rekreacyjnej znajduje się basen do nauki pływania, basen rekreacyjny, sztuczna rzeka, gejzery denne oraz bicze wodne, a także dwie zjeżdżalnie.

Pływalnię „Rawszczyzna” oddano do użytku w połowie 2004 roku i był to wówczas najnowocześniejszy basen w Polsce i jeden z lepszych w Europie. „Próbą generalną” były Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, które były jednocześnie kwalifikacjami do olimpiady w Atenach. Ostrowiec gościł w tym czasie 400 zawodników, w tym całą krajową czołówkę z niekwestionowaną gwiazdą pływania Otylią Jędrzejczak na czele. Była ona pierwszym klientem naszej Pływalni. Do startu w Igrzyskach Paraolimpijskich przygotowywali się niepełnosprawni reprezentanci naszego kraju.

Ostrowiecka Pływalnia stała się również areną wielu innych imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w pływaniu (m.in. Mistrzostwa Polski 13-latków, zawody Grand Prix, meetingi międzynarodowe, zawody regionalne i szkolne) i w pływaniu w płetwach (m.in. Klubowy Puchar Europy, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów oraz Mistrzostwa Świata Juniorów). Na Pływalnia „Rawszczyzna” regularnie odbywają się także ogólnopolskie turnieje mistrzowskie w piłkę wodną (waterpolo).

Polecamy również