Ponad trzysta osób wzięło udział w pierwszomajowej manifestacji i pochodzie zorganizowanym przez Radę Powiatową Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Uczestnicy spotkali się Parku Miejskim, by następnie przemaszerować na Rynek. Wszystkich obecnych serdecznie przywitał przewodniczący Rady Powiatowej SLD Józef Grabowski, który stwierdził między innymi, że idee robotniczego święta są ciągle aktualne.
– Przywróćmy normalność – pod takim hasłem spotykamy się dzisiaj – mówi Józef Grabowski. – Normalność to godna praca, godne wynagrodzenie, opieka zdrowotna, edukacja i godne życie. To także wzajemne zaufanie i szacunek jeden do drugiego. Jesteśmy dalecy od wszelkich złośliwości.
W manifestacji uczestniczyli : przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek, wiceprzewodniczący Stanisław Choinka, dr Agnieszka Batóg, z biura prezydent miasta, Tomasz Gębka, asystent prezydenta, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele związków zawodowych oraz mieszkańcy Ostrowca.
Idee Święta 1 maja przypomniała Anna Radosz, przewodnicząca Związków Zawodowych „Budowlani” w Ostrowcu.
-Gromadzimy się dziś na płycie ostrowieckiego Rynku, by po raz kolejny obchodzić święto 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.- mówi Anna Radosz. -Święto to zostało ustanowione na pamiątkę protestu, który w 1890 roku rozpoczęli robotnicy w Chicago. Wystąpili oni wówczas przeciwko niesprawiedliwości, wyzyskowi oraz łamaniu praw pracowniczych. Ich trud został wówczas wynagrodzony – wywalczyli 8 godzinny dzień pracy. Święto 1 maja i jego obchody mają w Polsce bogatą tradycję. Podczas obchodów 1 maja w 1905 roku robotnicy polscy domagali się zaakceptowania ich żądań socjalnych oraz wystąpili z hasłem pełnego odzyskania niepodległości przez Polskę. 1 maja obchodzony był także w okresie II Rzeczpospolitej z inicjatywy lewicy politycznej oraz związków zawodowych. Wówczas to, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, z inicjatywy polityków lewicy wprowadzono 8 godzinny dzień pracy, prawa polityczne dla kobiet oraz szereg ustaw, mających na celu ochronę ludzi pracujących. Od 1950 roku święto 1 Maja stało się świętem państwowym. Dziś można zadawać pytanie o celowość i sens obchodzenia Święta 1 maja. Wszak żyjemy w demokratycznym państwie, w którym prawa pracownicze powinny być przestrzegane, głos związków zawodowych może być słyszany, pracownicy mogą domagać się swoich praw na drodze prawnej. Święto 1 maja nie jest jednak niepotrzebnym balastem, ani znakiem poprzedniej epoki. 1 maja to także okazja by spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość społeczną.
Po przemówieniach nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych na Rynku