Pierwszego dnia wiosny z niecierpliwością wypatruje każdy, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 szczególnie. Tego dnia bowiem tradycyjnie już uczestniczą w „zajęciach innych niż zwykle”. Tak było i tym razem – uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli w plener by powitać najpiękniejszą porę roku. Najmłodsi spędzili czas w kąciku ekologicznym leśniczówki na Gutwinie, natomiast uczniowie klas II-VIII wzięli udział w rajdzie turystycznym.
Pieszy etap rajdu rozpoczął się w Sudole i prowadził drogami i duktami rezerwatu krajobrazowego znajdującego się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Uczestnicy mogli podziwiać zróżnicowaną i urozmaiconą rzeźbę terenu oraz piękno budzącej się do życia przyrody. Wprawdzie niebo pokrywały szare chmury, jednak nie zepsuło to nikomu humoru, a wędrówka leśnymi wertepami dostarczyła wielu wrażeń.
Na terenie Krzemionek Opatowskich, które są największymi w Europie polami górniczymi z podziemnymi chodnikami, szybami wydobywczymi i wentylacyjnymi sprzed 5 tysięcy lat, czekały kolejne atrakcje. Gdy krętymi schodami wszyscy zeszli do chłodnych kopalń krzemienia pasiastego, odnieśli wrażenie, że przeniesiono ich w czasie. Wędrowali trasą podziemną liczącą 465 m długości i z zainteresowaniem słuchali przewodnika, który opowiadał o tym, jak przed tysiącami lat górnicy wydobywali krzemień pasiasty – złoto i stal neolitu. Następnie przeszli na teren skansenu osady neolitycznej i tutaj, widząc lepianki z paleniskami, uświadomili sobie, jakie wtedy życie było trudne i przed jakimi wyzwaniami stawali nasi przodkowie. Po „turystycznej uczcie” dzieci i nauczyciele integrowali się na wesoło – rywalizowali w konkurencjach typowo sportowych, jak np.: przeciąganie liny, rzucanie piłką do celu,
ale również w nietypowych zabawach: wyścigu raków, konkursie na „najszczuplejszą klasę” czy też rozwiązując węzeł gordyjski. Ostatnim punktem wyprawy było ognisko z kiełbaskami, które znikały jak kamfora w czeluściach gardeł.
Po rajdzie wracamy do swoich codziennych zajęć z nadzieją, że cieplejsze dni już wkrótce pozwolą na częstszy odpoczynek i relaks blisko natury.
Tekst i foto. PSP 10