Stażyści z CKZiU pod ogromnym urokiem odwiedzanych miast

cczolo

27 osobowa grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powróciła z 2-tygodniowego stażu zawodowego, który odbywał się w Mediolanie we Włoszech (15 osób) oraz w Budapeszcie na Węgrzech (12 osób).

Uczniowie klas trzecich i drugich technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz technik usług fryzjerskich doskonalili tam swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych, profesjonalnych i pełnych innowacji firmach.

Pobyt za granicą był bardzo urozmaicony. Oprócz ćwiczeń praktycznych młodzież miała również okazję poznać tradycję i kulturę goszczących ich miast i krajów.

W Mediolanie została zorganizowana wycieczka do Narodowego Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci, uczniowie zwiedzili stadion San Siro, Katedrę Duomo, Galerię Wiktora Emanuela II, operę La Scala, Castello Sforzesco (Zamek Sforzów) i znajdujący się obok park – Parco Sempione.

Młodzież odbywająca staż w Budapeszcie jednogłośnie stwierdziła, że stolica Węgier jest jednym z najpiękniejszych miast jakie miała okazję zobaczyć. Uczniowie ostrowieckiej „Samochodówki” mogli podziwiać zabytki zarówno z czasów starożytności, średniowiecza, okupacji tureckiej czy też złotego wieku Węgier. Odwiedzili jedno z ponad 200 muzeów, wybrali się na rejs po Dunaju, obejrzeli dworzec zbudowany przez firmę Eiffla.

Jednym z punktów popołudniowych i wieczornych spacerów była promenada Dunaju, którą udawali się w kierunku Mostu Łańcuchowego. Po drodze mijali  pomnik pamięci ofiar Holokaustu, który przedstawia 60 par żeliwnych butów. Umiejscowienie pomnika nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie na nadbrzeżu Dunaju miało miejsce bardzo wiele egzekucji węgierskich Żydów. Faszyści podczas wykonywania tych egzekucji kazali pojmanym zdjąć buty i stanąć w rzędzie tak, aby po rozstrzelaniu ciała wpadały do Dunaju i płynęły z nurtem rzeki.

Uczniowie zwiedzili też jedną z największych atrakcji Budapesztu – Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto Budy wraz z Basztą Rybacką. Z jej murów delektowali się wspaniałym widok na Parlament, wyspę Małgorzaty oraz historyczną część Pesztu znajdującą się po drugiej stronie Dunaju. Tuż obok baszty mogli podziwiać pomnik konny pierwszego węgierskiego króla Świętego Stefana oraz Kolumnę Świętej Trójcy i wspaniały Kościół Macieja, który oszołomił ich kolorami, gotycką architekturą oraz pozostałościami elementów tureckich.c1 c2 c3 c4 c5 c6 c7 c8 c9 c10 c11 c12 c13 c14 c15 c16 c17

Dużą atrakcję stanowiły też pięknie oświetlone wieczorem budapeszteńskie mosty: Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Wolności, czy też Most Elżbiety.

Z Góry Gellerta młodzież podziwiała przepiękną panoramę Budapesztu. Na wzgórzu znajduje  się cytadela, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wraz ze Wzgórzem Zamkowym oraz promenadami naddunajskimi). Na szczycie wzgórza jest również Pomnik Wolności, który przedstawia 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie.

Ogromne wrażenie zrobił najbardziej znany budynek Budapesztu i Węgier – neogotycki, ogromny Parlament stojący tuż nad brzegiem Dunaju (szczególnie wieczorową porą, gdy był pięknie oświetlony).

Wyjazd do Mediolanu i Budapesztu na staż zawodowy odbył się w ramach realizowanego przez CKZiU projektu „STAŻ – PRACA – KARIERA! współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

Tekst i foto CKZi U

Polecamy również