Wyhodowała kryształ

sukces psp4

Sukces uczennicy z ostrowieckiej „Czwórki”

Anastasiia Afonina, uczennica klasy VII w PSP nr 4 wyhodowała kryształ z ałunu potasowego KAl(SO4)2 x 12H2O, uzyskując II miejsce w 8 edycji Ogólnopolskiego Konkursu wzrostu kryształów, organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.  

Dodatkowo uczennica otrzymała wyróżnienie za kryształ z siarczanu potasu chromu (III) 12hydrat KCr(SO4)2 x 12H2O.

Anastasiia na podium stanęła wspólnie z licealistami z Rzeszowa i Rybnika była ona jedną z 289 uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Uczestnicy rekrutowali się ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z 72 miejscowości z całego kraju, a komisja oceniła 456 kryształów.

Geneza konkursu organizowanego przez Uniwersytet Śląski powiązana była z obchodami Międzynarodowego Roku Krystalografii w 2014 r. Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat hodowli kryształów, wzbudzenie zainteresowania pięknem świata kryształów, zapoznanie z rolą jaką spełnia krystalografia w fizyce, chemii, biologii, medycynie i farmacji oraz naukach o żywności, ekologii, technologii i w sztuce oraz popularyzacja nauk przyrodniczych.

Praca konkursowa polegała na wyhodowaniu dowolną metodą, jak najlepszej jakości kryształów dowolnie wybranych związków, które nie figurują w wykazach substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Przebieg procesu otrzymywania kryształu należało udokumentować chronologicznie, w postaci np. zdjęć i opisów oraz filmików multimedialnych.

– Kryształ, który zajął II miejsce miał około 2 cm, a jego waga osiągnęła 14 g, barwa kryształu była przezroczysta, czas hodowania trwał około 1,5 m-ca – mówi laureatka konkursu. Na konkurs przygotowałam jeszcze dwa inne kryształy jeden z nich otrzymał wyróżnienie, drugi zaś hodowany z kwasu cytrynowego, od samego początku sprawiał trudności. W trakcie jego hodowli udało się uzyskać kryształ, który miał około 8 cm, niestety, po 13 dniach się rozpuścił, więc podjęłam kolejną próbę, która zakończyła się sukcesem. Ostatecznie ważył 146 g i nie zakwalifikował się do żadnej nagrody – dodaje uczennica.

Laureatka odebrała nagrodę podczas Seminarium Naukowego pt. Kryształy – porządek, piękno i użyteczność, organizowanym przez Uniwersytet Śląski, Instytut Fizyki.

1 2 3Uczestnicy seminarium zaglądali do wnętrza kryształów, a pracownicy naukowi Uniwersytetu przybliżyli odbiorcom tematykę krystalografii i kryształów luminescencyjnych. Spotkanie otworzyli: prof. Danuta Stróż – Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Dyrektor Instytutu Fizyki, prof. Sebastian Pawlus. Główne bloki tematyczne poprowadzili: prof. Maria Gdaniec z Wydziału Chemii, prof. Dobrosława Kasprowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej oraz dr Maciej Zubko z Instytutu Inżynierii.

Polecamy również