Rok matematyki

mczolo

m1 m2 m3 m4W tym roku szkolnym jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, ustalonym przez Ministra Edukacji Narodowej, jest rozwijanie kompetencji matematycznych. W związku z tym  prowadzona jest zwiększona ilość zajęć z zakresu edukacji matematycznej. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 jest odpowiedzialna za podjęcie matematycznych działań na terenie Ostrowca Św. Jednym z kluczowych, jest realizacja projektu m1 m2 m3 rok matematyki
OstroMat– Matematyczny Ostrowiec” pod patronatem prezydenta miasta Pana Jarosława Górczyńskiego. We wszystkich szkołach na terenie miasta, uczniowie klas 7-8 mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych lekcjach matematyki. Natomiast cała społeczność uczniowska ostrowieckich placówek przez cały rok bierze  udział w różnego rodzaju konkursach oraz dodatkowych lekcjach.

PSP nr 14 organizowała Miejskie Obchody Tabliczki Mnożenia, w październiku odbyła się interdyscyplinarna lekcja otwarta. Na zajęciach plastycznych uczniowie klas 7 wykonali prace plastyczne pt. „Przygoda z kosmicznymi bryłami”. W listopadzie uczniowie klas  4 – 5 stworzyli  bardzo ciekawe prace ilustrujące przysłowia matematyczne. Dzieci  z klas  6 przedstawiły  martwą naturę składająca się z różnorodnych układów brył geometrycznych, a  młodzież  klas 7 wykonała  portrety słynnych matematyków. Z najciekawszych prac wykonano obszerną wystawę, którą zaprezentowano w Galerii „Talencik” .

Również maluchy z klas 0 – III  podjęły działania matematyczne powiązane ze świętami Bożego Narodzenia. W ramach projektu uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w konkursach plastycznych: „Matematyczna Choinka” oraz „Figurami się bawimy i świąteczne symbole tworzymy”. Dzieci wspólnie ubierały Matematyczną Choinkę w ramach projektu „Matematyka na co dzień”. Najpierw wykonały ozdoby świąteczne o treści matematycznej. Zrobiły m.in.:  bombki z kół, bryły geometryczne, aniołki, cyfry i łańcuchy. Następnie tymi ozdobami udekorowały choinki stojące na holu w pawilonie klas młodszych. Każde dziecko umieściło na choince własnoręcznie wykonaną podczas zajęć pracę.  Za udział w konkursie  każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

Natomiast konkurs „Figurami się bawimy i świąteczne ozdoby tworzymy” polegał na wykonaniu przez uczniów dowolnego symbolu świątecznego z wykorzystaniem różnych figur geometrycznych.  6 grudnia 2019 r. konkurs został rozstrzygnięty, wybrano po 3 prace wyłonione w wyniku konkursów klasowych. Wybrane prace są ozdobą holu edukacji wczesnoszkolnej. Są to: Mikołaje, aniołki, choinki i bombki.

Do końca roku szkolnego zaplanowano także międzyszkolny konkurs matematyczny dla wszystkich klas szkół podstawowych, który będzie się odbywał według regulaminu przesłanego do ostrowieckich placówek.

Matematyka jest jedną z najważniejszych nauk, bez której życie stałoby się bardzo trudne. Dlatego do końca roku szkolnego jeszcze wiele matematycznych działań przed nami.

Polecamy również