PRZEDSZKOLAKI Z SIÓDEMKI AKTYWNIE SPĘDZAJĄ FERIE.

Od 4 stycznia 2021 roku w całej Polsce rozpoczęły się zimowe ferie. Pierwszy tydzień zajęć w przedszkolu jest ściśle związany z ekologią. I maluchy i starszaki starają się dociec, jak ,,Stan środowiska wpływa na życie zwierząt”.

Cykl zajęć rozpoczęliśmy od zwrócenia uwagi na wodę i jej mieszkp1 p2 p3 p5 p6 p7 p8 p9 p10 p11 p12 p13 p14 p16ańców, a w szczególności problem jej zanieczyszczenia wszędobylskim plastikiem. Dzieci obejrzały film edukacyjny ,,Tak plastik zabija zwierzęta” i naocznie mogły zobaczyć ile szkody czyni ten uniwersalny materiał, jakim jest tworzywo sztuczne. To przez niego zwierzęta tracą swoje naturalne środowisko życia. Często jest on niestety powodem ich śmierci.

Mogły również korzystając z przygotowanych doświadczeń, zweryfikować swoją wiedzę o zanieczyszczeniach wód. Próbowały topić plastikowe ,,śmieci”, zaobserwowały jak olej rośliny oraz olej napędowy wlany do pojemnika z wodą unosi się na jej powierzchni tworząc barierę nie do przejścia. Zwierzęta nie mogą w niej pływać, zdobywać pożywienia, tracą swoje pióra ptaki, które usiadły na takich plamach ropy czy olejów.

Dzieci rozpoznawały różne akweny wodne: oceany, morza, rzeki, jeziora, stawy – określał różnice między nimi, klasyfikowały według wielkości. Starszaki odczytywały nazwy zwierząt układając je z liter, sylab i tworząc w ten sposób wyrazy.

W tym dniu czekała ich również sportowa rywalizacja. Zorganizowany został tor przeszkód z dużą ilością ciekawych konkurencji. Zabawy sportowe zawsze wywołują u dzieci wiele radości. Słychać to było w okrzykach i dopingu swoich rówieśników.

Kolejne atrakcje w następnych dniach.

Tekst i Foto Pp nt 7

Polecamy również