KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE PISMO

pismo

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim ogłasza konkurs na najpiękniej przepisany list miłosny Agnieszki Osieckiej do Marka Hłaski pt. „Pisanie jest sztuką – konkurs na najpiękniejsze pismo”. Konkurs patronatem objął Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Prace można dostarczać osobiście do CKU lub wysyłać pocztą tradycyjną (ul. Sandomierska 26A) do 19.02.2021 r.

W konkursie mogą wziąć udział osoby dorosłe z powiatu ostrowieckiego. Nadesłanie prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie ich danych osobowych w celu realizacji konkursu. Coraz rzadziej posługujemy się pismem odręcznym, tymczasem charakter pisma zdradza wiele informacji o autorze, poza tym każdy wytwór ludzkiej dłoni zasługuje na uznanie. Co więcej, poszukiwani są specjaliści w dziedzinie kaligrafii, m. in. przez agencje reklamowe. Specjaliści zajmujący się pismem wskazują na jego dobroczynne właściwości, pismo uczy bowiem dokładności oraz cierpliwości, ale wyzwala także kreatywność i wzmaga koncentrację.

Osoby, którym komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta, Biura Wystaw Artystycznych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, przyzna trzy pierwsze miejsca, mogą liczyć na publikację ich prac w witrynach przystankowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Dla 10 autorów najpiękniejszego pisma przewidziano upominki.

W tego typu konkursach trudno wyrzec się subiektywizmu, bo przecież poczucie estetyki miewamy różne, niemniej brane pod uwagę będą takie czynniki jak proporcje
w budowie liter, zagęszczenie, łączenie liter, jednolitość pochylenia, rozmieszczenie na kartce itp.

Poniżej zamieszczamy list do przepisania. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie internetowej CKU.

Mazury, 21 VI 57

Marku najmilszy!

Tu są Mazury, więc wielkie niebo, jezioro spokojne jak pies. Oczywiście dobry, łagodny pies.

Siedzę na brzegu starej studni, obok gdacze smutna jakaś kura, a ja chcę Ci powiedzieć parę rzeczy ważnych. Nie wiem czy dobrze to pamiętasz. Zadzwoniłeś do mnie parę dni temu i powtarzałeś „jestem wraki”! I mówiłeś, że nic nie napiszesz. I wołałeś „Nie licz na mnie”. Marek, posłuchaj mnie uważnie. Tu nie chodzi o to, żebym ja na Ciebie liczyła. Chodzi o to, żebyś Ty na mnie liczył. Żebyś wiedział, żebyś zawsze wiedział, że masz na świecie człowieka, do którego w każdy dzień, w każdym stanie i o każdej godzinie możesz przyjść… Bo nie przeraża mnie to, że mówisz o sobie złe słowa. Nawet wtedy, kiedy dzwonisz późno wieczorem i powtarzasz, „jestem wraki”. Bo to nieprawda.

Marek, masz w sobie to najpiękniejsze, co może mieć człowiek – prawdę. Nie chcesz być taki jak świat, w którym żyjesz. Jesteś najodważniejszy z naszego pokolenia, bo widzisz prawdę nawet tam, gdzie to bardzo boli.

Jesteś bardzo piękny i bardzo wiele wart.

Dlatego bzdurą są te złe słowa, które o sobie mówisz. I bzdurą jest to, czego się boisz, że już nie będziesz pisać Nie zrezygnujesz z prawdy, więc będziesz pisał. Także najlepiej w naszym pokoleniu. Chyba, że przestaniesz się buntować Ale to Ci nie grozi, wiem o tym.

Kończę ten trudny list.

Do widzenia, kochany

Twoja Agnieszka

Marek Hłasko, Listy, wybrał, opracował i wstępem opatrzył Andrzej Czyżewski. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2014.

Temida Stankiewicz-Podhorecka, „Listy Marka Hłaski”, Oficyna Ypsylon, Warszawa 1994.

Polecamy również