Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. H. Sienkiewicza w piątek już po raz czwarty gościło dzieci, rodziców oraz osoby związane z szeroko pojętą problematyką autyzmu. „Przystanek A” to impreza, która trwale wpisała się już w kalendarz lokalnych wydarzeń rozwijających świadomość i wiedzę mieszkańców w zakresie różnych chorób i zaburzeń, które osobom nimi dotkniętym utrudniają codzienne funkcjonowanie i stwarzają poważne bariery w relacjach społecznych.
Autyzm to zaburzenie, które dotyka bardzo dużo część populacji. Szczególnie poszkodowane są dzieci autystyczne, często spotykające się z niezrozumieniem lub nawet lekceważeniem.
„Przystanek A” odbywa się zawsze w kwietniu – w ramach obchodów Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu. Organizatorami imprezy były Gabinet i Pracownia Psychologiczna Magdaleny Majewskiej oraz Fundacja Wyspa Pomocy, partnerem imprezy była Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o., a patronatem objął ja Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. Akcję wsparli: Agnieszka Rogalińska – członek zarządu powiatu ostrowieckiego, Joanna Pikus – wiceprzewodnicząca Rady Miasta oraz Aron Pietruszka – radny Rady Miasta.
W tym roku – z racji pandemii – impreza pod hasłem: „Moje odczucia – Twoje zrozumienie” miała charakter bardziej kameralny. Główne role przypadły dzieciom i ich rodzicom, odbyła się ona w formie warsztatów – poprowadzonych przez Zosię Majewską i Bartka Gęburę. Gospodyniami spotkania były Magdalena Majewska i Anna Gębura.
Zaproszeni goście na czele z prezydentem nie mieli taryfy ulgowej i musieli wykonać szereg zadań, które miały uświadomić trudności i problemy, z jakimi borykają się w codziennym życiu osoby dotknięte autyzmem. Prawdziwym wyzwaniem okazało się pokolorowanie puzzli na czas – głównie dlatego, że trzeba było dokonać tego w rękawicach bokserskich. Uczestnicy zdołali jednak poradzić sobie z wyzwaniem i w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaczenia przygotowane przez dzieci.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli delektować się wspaniałym tortem autorstwa sponsora wydarzenia Piekarni i Cukierni Skalski.
Było sporo radości, uśmiechu i wzruszeń. Dzieci uhonorowane zostały upominkami. Najważniejsze jednak było przesłanie akcji – zwrócenie uwagi na to, że autyzm jak i podobne zaburzenia, to codzienne zmaganie się z najprostszymi z naszego punktu widzenia zadaniami i sytuacjami. Uświadomienie ludziom jak ważne jest zrozumienie tych problemów i empatyczne podejście do osób autystycznych – to właśnie podstawowy cel organizowania takich spotkań. Na szczęście świadomość z każdym rokiem jest coraz większa, wzrasta poziom wiedzy związanej z autyzmem, ale nadal jest jeszcze dużo do zrobienia.
Dlatego tym bardziej należy docenić pracę i wysiłek dzieci, ich rodziców, ale także terapeutów, psychologów oraz ludzi pracujących z osobami autystycznymi.
Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. od samego początku (w roku 2018) – jako dumny partner – wspiera akcję aktywnie włączając się w promocję wiedzy na temat autyzmu. Stanowi ona jeden z elementów prowadzonych od kilku lat przez Spółkę działań związanych z aktywizacją dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień, ograniczeń, przełamywaniem barier społecznych.
Tekst i Foto ARL Ostrowiec