Święto Narodowe jakim jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to wyjątkowe wydarzenie dla każdego Polaka. My dorośli wiemy, jakim ważnym dokumentem jest konstytucja. Ta uchwalona w 1791 roku była pierwszą taką ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych, która określała tożsamość narodową. Była ona niezwykle nowoczesnym, jak na tamte czasy dokumentem. Znosiła wiele przywilejów, np. liberum veto, które nie pozwalało na przegłosowanie ważnych reform dla kraju, jeśli chociaż jednemu z posłów coś się nie spodobało. Wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. To niezwykle ważny dokument i każde państwo mianujące się demokratycznym dba o nią i szanuje ją.
W naszym przedszkolu doceniamy i wiemy, jak ważne to wydarzenie. Najstarsze przedszkolaki wystąpiły w przedstawieniu historycznym pt. ,,3 Maja”. Na scenie pojawili się w strojach z epoki: król Stanisław August Poniatowski, Marszałek Sejmu Małachowski, Hugo Kołłataj, Ignacy Potocki oraz posłowie zwolennicy i przeciwnicy reform. W krótkich scenkach dzieci mogły zobaczyć co takiego wydarzyło się dawno temu, a jest pamiętane po dzień dzisiejszy. W prostych i dostępnych dzieciom dialogach przedszkolaki zobaczyły ostatnie chwile uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Odśpiewanie ,,Majowej jutrzenki” dopełniło całości.
Na scenie zobaczyliśmy również taniec z kwiatami w narodowych barwach, biało- czerwonych, krakowiaka oraz poloneza. Wszyscy tancerze prezentowali się wspaniale i wprowadzili nas w klimat tamtych wydarzeń. Stroje dzieci potęgowały jeszcze te odczucia.
Podsumowaniem całej uroczystości był wspólny śpiew piosenki ,,Jestem Polakiem”. Poczucie własnej tożsamości, przynależności narodowej, własnego domu to coś co uważamy za dane i niezniszczalne. Dobrze jednak wiemy z historii, że tak nie jest. Musimy więc uczyć nasze dzieci troski o to miejsce na świecie zwane Polską. Już Jan Zamoyski wypowiedział znamienne słowa „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” , my o tym pamiętamy.
Tekst i foto. PP nr 7