PREZENTACJE TEATRALNE ,,Z DZIECKIEM W ŚWIAT WARTOŚCI” W PRZEDSZKOLU NR 7.

prezentacje teatralne

Teatr to dziedzina sztuki, którą zajmowaliśmy się w minionym tygodniu. Teatr i aktorzy są czymś więcej w naszym życiu niż tylko postaciami występującymi na scenie. Z jednej strony jest on odpoczynkiem i relaksem od codzienności dla naszego umysłu. Z drugiej zaś strony jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne, tak ważne i pomocne w życiu, a obecnie bardzo niedoceniane.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Każdy z nas jest aktorem. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. William Shakespear pisał ,, Świat jest teatrem, a aktorami ludzie”. Na pewno bez teatru stajemy się ubożsi. Dla dzieci to świetny sposób na przełamywanie lęków, budowanie poczucie własnej osobowości, kształtowanie i pielęgnowanie poprawnej mowy rozwijanie wyobraźni i intelektu. Teatr daje możliwość ciągłego obcowania i uczestniczenia w czymś nowym.

Każda grupa przygotowała na swój występ teksty, w których była mowa o wartościach, takich jak: przyjaźń, dobro, szacunek, troska o innych czy prawda. Niezaprzeczalnie są one wartościami bardzo potrzebnymi w życiu każdego człowieka. Tym bardziej wartościowe stały się nasze spektakle. Przedszkolaki przygotowały pod okiem nauczycielek: inscenizacje, teatr żywego aktora, chińskich cieni, kukiełki oraz obrazek sceniczny. Te wszystkie gatunki teatralne wpisały się fantastycznie w przekazywane wartości.

Pojawiły się teksty znanych i lubianych przez dzieci autorów, jak J. Brzechwa i jego ,,Żuk”, czy E. Szelburg – Zarembiny ,,Dar czterech wróżek” . Był również utwór M. Bechlerowej ,,Dwaj przyjaciele” zainscenizowany przez młodsze dzieci jako sceniczny obrazek. Przedszkolaki zobaczyły również przedstawienie oparte o tekst pt. ,,W krainie niezapominajek” o tak ważnym przesłaniu w dzisiejszych czasach; braku akceptacji dla inności.

Niezwykłą ferie radości sprawił naszym widzom teatr chińskich cieni pt. ,,O Czerwonym Kapturku i oswojonym wilku”. Ta forma wypowiedzi jest bardzo trudna gdyż operuje się tu tylko ruchem ciała, a to trudniejsze niż bezpośrednie wypowiadanie tekstu. Mali artyści z grupy ,,Misiów” zebrali ogromne i zasłużone brawa za swój występ.

Przestawienia były tak skonstruowane, że mali odbiorcy sztuki mogli wchodzić w interakcje z aktorami grającymi na scenie. Były wiec i żywiołowe podpowiedzi, spontaniczne reakcje na usłyszane słowa. Cała widownia żyła tym co działo się scenie.

To ciekawe doświadczenie w życiu naszych przedszkolaków. Mogli doświadczyć czegoś co jest ulotne, delikatne, a dało im ogrom odczuć, rozbudziło ich wyobraźnię.

Teatr rozwija umiejętności literackie, buduje skupienie uwagi, wprowadza w świat sztuki, rozwija kompetencje społeczne, rozwija kreatywność, tworzy wspólnotę doświadczeń. To bardzo dużo jak na małego człowieka, który wyposażony w te cechy na pewno stanie się wartościowym dorosłym człowiekiem. Trzymamy za to mocno kciuki i wierzymy, że tak będzie.

Tekst i Foto PP nr 7

Polecamy również