Kolejny rok w czasach epidemii, ale i kolejny raz w tych trudnych czasach Stowarzyszenie „SZANSA” postanowiło zorganizować obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych, który trwał 11 dni. Wzięło w nim udział 40 osób, w tym 30 osób niepełnosprawnych.
Dzięki organizacji obozu sportowego dla osób niepełnosprawnych zwiększyła się wiedza społeczności lokalnej na temat niepełnosprawności i możliwości osób niepełnosprawnych. Propagowany był zdrowy styl spędzania wolnego czasu poprzez aktywne uprawianie sportu oraz wypoczynek na świeżym powietrzu. Osoby niepełnosprawne miały okazję do bezpośredniego spotkania i rywalizacji sportowej, przełamywania barier psychicznych, uaktywnienia fizycznego i społecznego oraz aktywnej rehabilitacji ruchowej.
Podczas trwania zgrupowania zostały przestrzegane wszelkie procedury, łącznie z mierzeniem temperatury wszystkim uczestnikom obozu, żeby bezpiecznie mogły się odbywać zajęcia dla osób niepełnosprawnych, w tym osoby niepełnosprawnych (50+), które brały czynny udział w obozie, oczywiście dostosowanym do ich niepełnosprawności oraz wieku. Przy zachowaniu wszelkich procedur przygotowani fizycznie i z uśmiechem z naładowanymi akumulatorami na najbliższy czas.
Drugi rok z rzędu program obozu ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 był inny niż wszystkie wcześniej, co prawda obejmował zajęcia rekreacyjno-sportowe, ale tym razem nastawiliśmy się przede wszystkim na zajęcia na świeżym powietrzu, m.in. treningi NordicWalking, biegania, bocce, boccia, marszobiegi i turystyka po Tatrzańskim Parku Narodowym – powiedział Remigiusz Woźniak, Kierownik Obozu – Prognozy pogody nie były napawające optymizmem, ale udało się zrealizować cele obozu. Więc przy zachowaniu zasad określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także wytycznymi Ministerstw Zdrowia, Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu i Głównego Inspektora Sanitarnego zorganizowaliśmy treningi na kręgielni, wyjazd na zajęcia pływania i odnowy biologicznej w Termach Chochołowskich. W małych grupach treningi na siłowni zewnętrznej korzystając z zaplecza sprzętowego w Pensjonacie „Maria”. Trzeba przyznać i pochwalić wszystkich uczestników, że dzielnie dostosowywali się do wszelkich niedogodności związanych z obostrzeniami z jakimi przyszło się nam zmierzyć.
Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” – Zakopane 2021 dofinansowany był przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Największym wyczynem był marsz na Kalatówki i Rusinową Polanę, dla większości turystów jest to szlak jeden z wielu, ale dla nas to było jak zdobycie „Everestu”. Dzięki naszym trenerom, ich motywacji i wspierania nas na każdym kroku podziwialiśmy piękną panoramę gór oraz spróbowaliśmy prawdziwe owcze oscypki. – powiedziała Pani Ewa Bartos, najstarsza, bo 74 letnia uczestniczka obozu – My naprawdę dzięki tym ludziom odżyliśmy i wierzymy we własne siły. Oni, czyli trenerzy bardziej w nas wierzą, w nasze umiejętności niż my sami. Dziękujemy kolejny raz i na każdym kroku za motywację i wiarę w nas, żeby iść na Kalatówki i Rusinową Polanę, a w imieniu wszystkich dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację obozu i za to, że jeszcze komuś się chce coś robić dla nas.