Ekologiczny Transport Przyszłości

ekologiczny transport przyszlosci

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie w dniach od 16 do 22 września. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu (zwiększanie liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, głównie poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do pracy lub nauki na tych samych trasach). Celem akcji jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców.

Tegoroczny temat przewodni kampanii – „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważon2021 EMW Banner PL 2021 EMW Signature PL 2021_EMW_20_Years_Logo_PLej mobilności” – został wybrany, aby zwrócić uwagę na trudności, jakie Europa i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego na całym świecie.

Tegoroczna kampania odbywająca się wciąż w cieniu pandemii, ma zachęcić mieszkańców miast do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

W związku z europejską kampanią Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o zaprasza mieszkańców miasta, młodzież, dzieci i dorosłych na spotkanie w dniu 21 września, które odbędzie się na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury między godz. 10 a 17.

– W tym dniu na terenie dziedzińca OBK będzie można obejrzeć 12 metrowe nowoczesne autobusy elektryczne. Spółka stara się aby przetestować jeden autobus elektryczny na linii miejskiej, tak aby każdy mieszkaniec mógł zobaczyć jak to jest jeździć „elektrykiem”. Będzie to w pełni elektryczny bezemisyjny, niezwykle cichy autobus. Takie pojazdy całkowicie odmieniają dziś jakość transportu publicznego – informuje Jarosław Kateusz, Prezes MZK.

Podczas wydarzenia, odwiedzający nas mieszkańcy zapoznają się z wyzwaniami przed jakimi stoi współczesny transport publiczny i e-mobilność, której celem jest zastąpienie pojazdów zasilanych paliwami kopalnianymi nowoczesnymi układami elektrycznymi.

Odwiedzających nas dokładnie obejrzą prezentowane autobusy, które być może już niedługo będą jeździły także po ulicach Ostrowca gdyż Gmina Ostrowiec jest na etapie realizacji dużego projektu pn. „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, w ramach którego między innymi zostanie wybudowana nowa baza MZK oraz zakupionych zostanie ponad 20 nowych autobusów z silnikami Diesla, hybrydowymi oraz wspomniane już w pełni elektryczne pojazdy. Wartość projektu to prawie 50 mln zł.

Podczas spotkania najmłodsi jego uczestnicy wezmą udział w przygotowanej animacji
i zabawach. Na koniec ogłosimy wyniki konkursu plastycznego na plakat promujący tegoroczne hasło ETZT. Konkurs jest skierowany do klas I – III ostrowieckich szkół podstawowych. Zobaczymy także wystawę prac pokonkursowych. Ponadto każdy będzie mógł spróbować pysznej kawy serwowanej w nietypowy sposób.

W tegorocznym wydarzeniu udział weźmie 154 samorządy z całego kraju, w sumie 2109 miast z 38 krajów świata.

Więcej na temat Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod linkami

Video kampanii w języku polskim.

https://mobilityweek.eu/fileadmin/user_upload/materials/participation_resources/2021/Videos_EU_languages/Updated_EU_languages_-_July/EMW_PL.mp4

Pozostałe informacje.

https://mobilityweek.eu/home/

Polecamy również