PRZEDSZKOLAKI Z SIÓDEMKI ŚWIĘTOWAŁY ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI

czolo

10 listopada cała społeczność naszego przedszkola uczestniczyła w Święcie Niepodległości. To nasze najważniejsze wydarzenie w historii państwa polskiego. Duma i radość powinna gościć na twarzach wszystkich nas, Polaków. Po 123 latach niewoli nasi przodkowie mogli wreszcie powiedzieć, że mają swój dom, swoją ojczyznę.1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 12 13 14 15 16 17

11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność. Taką sytuacją do budowania patriotyzmu stała się uroczystość przedszkolna zorganizowana właśnie u nas 10 listopada. Tym samym wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła do hymnu”.

Przedszkolaki przygotowywały się do niej, ucząc się patriotycznych pieśni, wierszy oraz narodowych tańców. Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego”, a potem najstarsze dzieci zaprezentowały narodowy taniec, mazur.

Dzieci najpierw prezentowały pieśni i recytowały wiersze tematycznie związane z czasem zaborów i walk o niepodległą ojczyznę. Była więc: ,,Piechota”, ,,Ojczyno ma”. Usłyszeliśmy również w wykonaniu młodszych dzieci ,,Katechizm polskiego dziecka” . To przepiękny wiersz, który towarzyszył wielu pokoleniom dzieci żyjących pod zaborami, którego uczyły się od swoich mam.

,,Szara piechota” oraz ,,Rozkwitały pąki białych róż” w przepięknym wykonaniu Julii Borkowskiej to utwory, które zakończyły tę część spotkania mówiącą o czasach niewoli naszej ojczyzny.

Potem przyszła chwila na pieśni śpiewane już w niepodległej Polsce. Był więc na początek znany wszystkim utwór ,,Jesteśmy Polakami”, który śpiewały młodsze dzieci.Usłyszeliśmy także utwór ,,Nasze polskie ABC” w wykonaniu dzieci starszaków. Straszaki zatańczyły w kolorowych strojach taniec narodowy ,,Krakowiak”.

Patriotyzm i ojczyzna to pojęcia abstrakcyjne. Trudno wytłumaczyć je małemu dziecku czy nawet przedszkolakowi. Małe dziecko nie jest w stanie ich zrozumieć. Jednak warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko z nimi się oswajało. Ważne, by znać historię Polski. Potrafić o niej opowiadać, np. jak powstało państwo, o wspólnym języku. Odnosząc się do faktów historycznych, pokazywać, że my, Polacy, nie jesteśmy znikąd, że mamy długą historię. To też jest ważne w zrozumieniu, czym jest ojczyzna. Temu służyła właśnie nasza uroczystość.

Tekst i foto PP nr7

Polecamy również