Audyt dochodzeniowy – na czym polega?

dane-w-internecie

Własny biznes to z jednej strony mnóstwo wyrzeczeń, zaś z drugiej sporo nowych możliwości. Chcąc utrzymać dobry wizerunek swojej firmy, koniecznością jest podejmowanie licznych działań, które mają na celu zapewnić rozwój. Ponadto, działania te muszą zapobiegać skutecznie oszustwom oraz wszelakim nadużyciom. Jeśli takie nieprawidłowości zostaną stwierdzone, kolejnym krokiem będą działania naprawcze. Audyt śledczy to jedna z takich właśnie czynności. Czym jest oraz na czym polega audyt dochodzeniowy?

Co to jest audyt śledczy?

Audyt dochodzeniowy to nic innego, jak rodzaj przeprowadzonej kontroli. Dokonuje się go w celu oceny, czy dane przedsiębiorstwo, firma, działalność jest w pełni prawidłowa z punktu widzenia konkretnych interesariuszy. Dobrze przeprowadzony audyt śledczy pozwala na to, by zredukować znacznie oportunizm stron kontraktowych. W praktyce przekłada się to głównie na znacznie większą efektywność gospodarowania zasobami.

W przypadku audytu śledczego, zwykle stosuje się konkretne techniki i metody, które są skoncentrowane ściśle na wykrywaniu nieprawidłowości. Profesjonalnie przeprowadzony audyt to krok do eliminacji wszystkich patologicznych zjawisk, które mogą lub faktycznie zachodzą w organizacji. Jeśli obawiasz się, że  wdanym przedsiębiorstwie może dochodzić chociażby do „prania brudnych pieniędzy”, koniecznie powołaj się na audyt śledczy.

Zarządzanie ryzykiem nadużyć – na czym polega?

Zastanawiasz się, na czym polega profesjonalne zarządzanie ryzykiem? Zazwyczaj polega ono na wykonywaniu takich działań, jak:

  • Audyt dochodzeniowy, inaczej audyt śledczy, a więc wykrywanie nadużyć, niewłaściwych zachowań, prowadzenie postępowań wyjaśniających, analiza dokumentów pod kątem korupcji oraz analiza dokumentacji finansowej całego przedsiębiorstwa,
  • Doradztwo dot. przeciwdziałania „praniu brudnych pieniędzy” – praca nad znacznie ulepszonym lub nowym oprogramowaniem, a także ocena ryzyka związanego z praniem pieniędzy,
  • Doradztwo oraz ekspertyzy finansowe,
  • Szczegółowa analiza danych finansowych – ocena, analiza danych z systemów geolokacji, monitoring ryzyka FCPA, który opiera się na podstawie wielu systemów,
  • Doradztwo dot. zgodności z obowiązującymi regulacjami – monitoring działania systemu, monitoring procedur kontrolnych oraz usprawnianie procedur zapewniania zgodności,
  • Informatyka śledcza – odszukiwanie oraz gromadzenie danych, zabezpieczanie twardych dysków, przywracanie baz danych,
  • Przeciwdziałanie nieetycznym zachowaniem oraz nieprawidłowościom – specjalne szkolenia, które nieco rozjaśniają sytuację i sprawiają, że ludzie będą wiedzieć, jak zachować się podczas sytuacji kryzysowych.

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że przeprowadzone badania wykazały, iż aż 6% przychodów może zostać utraconych, jeśli dojdzie do nadużyć oraz przestępstw. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek podejrzeń, warto niezwłocznie powołać specjalny zespół, który profesjonalnie zajmie się wszelkimi nadużyciami i znacznie zmniejszy ryzyko ponownego występowania.

 

 

Polecamy również