Ceramiczne kominy systemowe – przewód na lata

jak-wybrac-komin

 

Decydując się na konkretne kominy dla swojego nowo budowanego domu, można obecnie uwzględnić wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. Warto konkretny komin dopasować do źródła ciepła, do którego jest nam najbliżej. Inne produkty lepiej sprawdzą się w przypadku kotłów kondensacyjnych, a inne w przypadku kotłów na paliwa stałe. Wiele źródeł ciepła różni się pomiędzy sobą ilością spalin czy ich charakterystyką, dlatego komin powinien być wybrany rozważnie.

Kominy systemowe wielofunkcyjne – co to?

Na rynku możemy znaleźć ciekawe ceramiczne kominy systemowe wielofunkcyjne, które posiadają wiele cennych możliwości. Przede wszystkim pozwalają na odprowadzanie spalin pochodzących ze źródeł ciepła gazowych, olejowych czy na paliwa stałe. Taki komin możesz zastosować również w przypadku, kiedy ogrzewasz dom kotłem kondensacyjnym. Konstrukcja standardowego komina bazuje na profilowanych oraz gładkich rurach ceramicznych. Umieszczane są one we wspólnym pustaku. Zazwyczaj przewody mają średnicę 18 + 12 cm lub 20 + 12 cm.

Ceramiczne przewody cienkościankowe świetnie sprawdzają się jako produkt do odprowadzania spalin z kotłów o zamkniętej komorze spalania. W tym przypadku powietrze jest w stanie przemieścić się do kotła, co daje kierunek odwrotny do odprowadzania spalin. Istotna jest w tym przypadku profilowana powierzchnia rut.

Nowoczesne systemy wyposażone są w izolację z wełny mineralnej. Zastosowano tutaj specjalne nacięcia, które znacznie upraszczają montaż. Są gwarancją precyzyjnego dopasowania do rury ceramicznej.

Jakie systemy do kotłów na paliwa stałe wybrać?

Jeśli ogrzewasz dom kotłem na paliwo stałe, musisz wybrać komin, który będzie odporny na wysokie temperatury, sięgające często 200-400 stopni Celsjusza. Tego rodzaju komin posiada specjalny sznur z wełny mineralnej, który pozwala na elastyczne mocowanie rury we wnętrzu pustaka. Podczas wyboru konkretnego komina, warto przeanalizować, jakie wymagania techniczne musi mieć, aby spełniać to, czego potrzebuje kocioł.

Dobre kominy dla kotłów kondensacyjnych oraz niskotemperaturowych

Planujesz w swoim domu kocioł niskotemperaturowy lub kondensacyjny? Bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o komin, będzie system, który pracuje zarówno z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Jeśli zdecydujesz się na taki komin, masz pewność, że znajdziesz w nim profilowaną rurę, która posiada dodatkowo specjalne pierścienie dystansowe. W przypadku takiego komina niezwykle istotna jest szczelność. Wytrzymałość oraz odporność na agresywne kondensaty to także cenne cechy, które powinien posiadać komin tego typu.

Kominy do kotłów niskotemperaturowych oraz do kotłów z zamkniętą komorą spalania posiadają specjalną konstrukcję pustaków z zaokrąglonymi narożnikami. Dystansowe pierścienie służą do tego, iż dzięki nim kształtują się spoiny pomiędzy rurami, a co za tym idzie – zwiększa się szczelność konkretnego połączenia. Zanim zakupisz komin, koniecznie sprawdź jego parametry oraz fakt, czy pasuje do kotła, który masz w planach.

 

Polecamy również