Spotkanie z Pszczelarką w „Dziewiętnastce”

Zdjęcie główne

1 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22W Przedszkolu Publicznym nr 19 podejmowanych jest wiele różnorodnych działań                     w tym też o charakterze ekologiczno – zdrowotnym. W tym roku szkolnym w „Brzechwie” realizowany jest projekt edukacyjny „Nasz eko–ogródek”. W ramach realizacji projektu, jak również przypadającego na 20 maja Światowego Dnia Pszczół w Przedszkolu Publicznym nr 19 im. J. Brzechwy odbyło się spotkanie z Pszczelarką – Panią Weroniką Zdonek.                   W spotkaniu udział wzięły wszystkie oddziały „Biedroneczki”, „Kaczuszki”, „Żabki”, „Motylki”, „Sowy”, „Pszczółki”, „Jeżyki” i „Wiewiórki”.

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Odgrywają ogromną role w przyrodzie. To dzięki nim jesienią możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i gruszek  – bo kto jak nie pszczoły, zbierając wiosną nektar z kwiatów zapylają poszczególne kwiatostany, aby te mogły zamienić się w smaczne i zdrowe owoce. Dzięki pszczołom możemy również rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu, tak lubianego przez większość dzieci.

Podczas spotkania dzieci poznały życie tych pracowitych owadów i obowiązki posiadacza pasieki. Przedszkolaki  dowiedziały się także, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice – zbieraczki miodowe i pyłkowe. Każdy ma określoną funkcję jaką pełni              w ulu,  każdy ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Podczas spotkania dzieci mogły też obejrzeć z bliska skrupulatnie wypełniony plaster miodu, zobaczyć dymkę i ubranie pszczelarza, a nawet je przymierzyć. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla przyrody. Przedszkolaki poznały rodzaje i etapy powstawania miodu. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej dzieci mogły obejrzeć zdjęcia pasieki Pani Weroniki oraz krótkie filmiki z codziennej pracy w pasiece.

Na koniec spotkania na wszystkie dzieci czekała słodka niespodzianka. Przedszkolaki mogły poczęstować się zdrowym, świeżym i pachnącym miodem.

Obchody Dnia Pszczół oraz spotkanie z pszczelarką miały na celu pobudzenie świadomości  dzieci na temat  pożyteczności pszczół oraz  pokonywanie strachu przed tymi owadami.

Przedszkolaki z „Dziewiętnastki” serdecznie dziękują Pani Weronice za ciekawe spotkanie.

 

 

Polecamy również