Aktywnych Seniorów Kąpiele leśne

W minioną środę (29 czerwca) Aktywni Seniorzy relaksowali się w bliskim otoczeniu przyrody na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin, korzystając z nowej formy zajęć zatytułowanej „Kąpiele leśne”.
Praktyka Shinrin Yoku – czyli „Kąpiele leśne”  – wywodzi się z Japonii i stała się bardzo popularna na całym świecie jako skuteczna forma dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Polega na uważnym, powolnym spacerze leśnym z przewodnikiem, którego celem jest zanurzenie się w lesie przy pomocy wszystkich zmysłów (wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku), by polepszyć zdrowie i samopoczucie. Zanurzenie się w atmosferze lasu ma dobroczynny wpływ głównie na układ nerwowy i oddechowy, ale również na układ krążenia, hormonalny oraz immunologiczny.

Zajęcia w ramach ostrowieckiego cyklu „Aktywny Senior 2022” prowadzone są przez Fundację „Z serca” Marty Kłonicy. W spacerze towarzyszyła nam pani Marta i Gajowy Gugała . Spacer nie wymagał dużej kondycji i sprawności fizycznej. Był to spokojny spacerek po ścieżkach leśnych Gutwinu odbywający się w ciszy, w którym seniorzy mieli wykorzystywać wszystkie swoje zmysły. W przerwach spaceru na znak od instruktorki ustawieni w kręgu opowiadali o swoich odczuciach. Rozmawiali o tym co zobaczyli, co ich zaciekawiło, co posmakowali, co poczuli przez narząd węchu, a co przez dotyk. Na koniec prowadząca poczęstowała wszystkich naparem letniej herbatki z ziół, przyrządzonej z mięty, szałwii i lawendy.

Zajęcia bardzo przypadły do gustu uczestnikom, bo wszyscy zgodnie powiedzieli, że czekają z niecierpliwością na następne. Seniorzy zanurzyli się w lesie 5D wszystkimi zmysłami i zobaczyli, poczuli i posmakowali las w pełni.
Serdecznie zapraszamy na następny cykl „Kąpieli leśnych” w dniach: 27 lipca i 31 sierpnia!

Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin, godz. 16.00 (spotkanie przed spacerem –  budynek KASY – Gutwinu).

Pozwólmy sobie na relaks w bliskim otoczeniu przyrody!

Prosimy o zabranie ze sobą pełnego wygodnego obuwia, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, małej pianki lub karimaty do siedzenia i preparatu od owadów.

1 2 5Zapraszamy również wszystkich chętnych seniorów, na zajęcia cykliczne prowadzone przez Panią Marię Jaros i Panią Annę Kępczyńską w każdą środę (oprócz ostatniej środy miesiąca – „Kąpiele Leśne”) przez okres wakacji w godz. 16.00-18.00 do Ośrodka  Wypoczynkowego Gutwin.
Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Na początku prowadzona jest rozgrzewka i ćwiczenia w latynoskich rytmach, a następnie trening z kijkami Nordic Walking. Udział w zajęciach jest bezpłatny i każdy senior może dołączyć do grupy treningowej w dowolnym momencie.

Polecamy również