Jak dbać o windy w blokach mieszkalnych i jednostkach użyteczności publicznej?

Z pewnością niejednokrotnie każdy z nas musiał się zmierzyć z tym co dla wielu z nas może wydawać się najtrudniejsze. Mowa tu o zgłoszeniu awarii niedziałającej windy w bloku mieszkalnym czy jednostce publicznej. Występujące w ten sposób utrudnienia potrafią uprzykrzyć życie ludziom, którzy na co dzień z nich korzystają. Czasami trudno jest jednak znaleźć w jednej chwili osobę odpowiedzialną za taki stan rzeczy. W tym artykule opowiem szczególnie o tym, kto odpowiada za sprawne działanie wind, ich regularny serwis i wymianę części. Sprawdzimy również jak dbać o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych w razie nagłej awarii urządzenia.

 

Kto bierze odpowiedzialność za sprawne działanie windy?

 

Pytanie to nie jest zbyt często zadawane, a jest bardzo ważne. Windy bowiem stanowią dla większości z nas bardzo duże udogodnienie i znacząco podnoszą komfort naszego życia. Spotkać je możemy zarówno w blokach mieszkalnych, biurach w centrum, na galeriach handlowych czy w hotelach. W zależności od tego, w jakim miejscu się znajdujemy, odpowiedzialność przypada na inny organ. Najczęściej za sprawne działanie windy i regularne przeprowadzanie serwisu odpowiada właściciel budynku. Tak dzieje się, gdy użytkujemy te urządzenia w hotelach i innych punktach usługowych. W jednostkach publicznych odpowiedzialność przypada na Urząd Gminy, Miasta lub starostwo, w zależności, kto odpowiada za stan techniczny budynku i do kogo należy. Nic więc dziwnego, że hurtownia części do wind zaopatruje różnych klientów. Odpowiedzialność za poprawne działanie urządzeń może również spływać na zarządcę nieruchomości, wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Warto przed zakupem mieszkania sprawdzić, jaki organ nadzoruje stan techniczny budynku i zapoznać się z ich działaniem. Dzięki temu możemy uchronić się przed niespodziewanymi awariami. Co jednak jeśli, któregoś dnia wsiądziemy do windy, a ona nagle zatrzyma się w połowie drogi całkiem bez powodu? Jak radzić sobie w takiej sytuacji i co zrobić, by panika nie przejęła nad nami kontroli?

 

Co zrobić gdy w trakcie awarii windy jesteśmy w środku?

 

Każda niespodziewana sytuacja może mieć swoje konsekwencje i z pewnością może wpływać na naszą reakcję. By jednak nie dać się ponieść emocjom, należy wcześniej być na nie przygotowanym. W pierwszej kolejności powinniśmy rozejrzeć się po windzie i odnaleźć przycisk, który ma zawiadomić o awarii. Warto również sprawdzić, czy mamy zasięg w telefonie i zadzwonić po pomoc. W większości wind znajduje się kartka z numerami telefonów alarmowych i telefonu, na który należy zadzwonić w razie awarii. Ważnym jest, byśmy zachowali spokój i nie wykonywali gwałtownych ruchów. Po wykonaniu telefonu warto usiąść na ziemi i uspokoić oddech. Dzięki temu opanujemy niepotrzebne nerwy i spokojnie zaczekamy na pomoc. Bardzo ważnym jest ,by podczas awarii nie wciskać chaotycznie guzików. Postarajmy się również sprawdzić, czy osobom, które utknęły, z nami w środku nic się nie stało.

 

 

 

 

 

Polecamy również