Chcieli oszukać ostrowczankę na 200 000 złotych

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagi w związku z pojawiającymi się znów przypadkami oszustw na szkodę osób starszych. Kolejny przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie oszuści chcieli wyłudzić od 78 – latki pieniądze w kwocie 200 000 złotych. Kobieta podczas rozmów ze sprawcami była przekonana, że pomaga w załatwieniu sprawy córce, która miała wypadek. Kolejno postąpiła zgodnie z wytycznymi i przelała większą kwotę pieniędzy na konto swojej prawdziwej córki, a nie tak jak chcieli cyberprzestępcy wskazane przez nich.

Wczoraj w godzinach wieczornych do 78 – latki z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za jej córkę. W trakcie rozmowy poinformowała seniorkę, że spowodowała wypadek drogowy i aby „zatuszować sprawę” musi zapłacić 200 000 złotych. Dla uwiarygodnienia oszustwa do rozmowy dołączyła druga kobieta podająca się za policjantkę. Pokrzywdzona uwierzyła oszustom i poinformowała rozmówczynie, że może przekazać tylko 90 000 złotych, ponieważ tyle posiada i przeleje je na konto należące do swojej córki, po czym się rozłączyła. Kolejno 78-latka wykonała przelew na konto należące do swojej córki. Następnie po krótkim czasie odebrała telefon od  prawdziwej córki, która zdziwiona była niezapowiedzianym przelewem od matki. Ostatecznie kobiety wyjaśniły sobie powód transakcji i w trakcie rozmowy wyszło na jaw, że kobieta prawie wpadła w sidła cyberprzestępców. Jednakże tak jak powinno mieć to miejsce przelała pieniądze na konto należące do swoje córki a nie wskazane przez oszustów.

 

  • Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Oszuści niestety wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” starszych osób.
  • Pamiętajmy!
  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im gotówki, czy też wartościowych rzeczy.
  • Jeżeli odbierzesz podobny telefon, bądź pewny, że to próba oszustwa.
  • Pamiętaj!
  • Nigdy nie oddawaj obcym osobom jakichkolwiek pieniędzy i cennych rzeczy!
   • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję, osobiście bądź telefonicznie.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy również