W całym kraju spada bezrobocie i po okresie przestoju znów przybywa ofert pracy. Mimo to sytuacja na rynku pracy Ostrowca Świętokrzyskiego ciągle może niepokoić. Stopa bezrobocia w powiecie ostrowieckim należy do najwyższych w regionie (10,1% w końcu maja br., źródło: GUS), a nowe miejsca pracy tworzone są przede wszystkim przez podmioty z grupy małych i średnich przedsiębiorstw – co znacznie ogranicza chłonność rynku zatrudnienia. Nie znaczy to jednak, że w Ostrowcu Świętokrzyskim nie ma pracy wcale. Są stanowiska, z których zapełnieniem lokalni pracodawcy mają ogromny problem. Praca od ręki dostępna jest chociażby dla kierowców, elektryków i medyków.
Praca w Ostrowcu Świętokrzyskim od ręki
Z jednej strony wysokie bezrobocie, szczególnie w grupach wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata i u osób z wykształceniem zawodowym. Z drugiej wysoki deficyt chętnych do pracy w wielu profesjach wymagających właśnie wykształcenia zawodowego / branżowego, dla osób sprawnych fizycznie, młodych i chętnych do nauki i poszerzania kwalifikacji. Powodem impasu na lokalnym rynku zatrudnienia jest między innymi fakt, iż umiejętności i kompetencje osób szukających pracy nie są zgodne z potrzebami lokalnych firm. Efektem jest duża liczba tzw. zawodów deficytowych w powiecie.
Zawody deficytowe, których lista opracowywana jest każdego roku w badaniu Barometr Zawodów, to te profesje w regionie, których dotyczy znaczna liczba ofert pracy i mała liczba osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Można więc założyć, że praca w tych zawodach często jest dostępna od ręki, a kandydaci nie napotkają dużej konkurencji w czasie rekrutacji.
W powiecie ostrowieckiem w 2023 r. notuje się cztery grupy zawodów z dużym deficytytem. Najpilniej poszukiwani fachowcy w tym roku to:
-
lekarze,
-
pielęgniarki / położne,
-
kierowcy autobusów,
-
elektrycy / elektromechanicy / elektromonterzy.
Praca w powiecie ostrowieckim – kto jeszcze ma szansę?
Na tym nie kończy się lista stanowisk, które czekają na chętnych do pracy. W prognozie zapotrzebowania na pracowników w powiecie ostrowieckim wskazano także kolejne 31 grup zawodów w deficycie. Poszukiwani są:
-
w budownictwie – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
-
w przemyśle – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pracownicy przetwórstwa metali, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze,
-
w transporcie – kierowcy samochodów ciężarowych,
-
w oświacie – nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
-
w usługach medycznych, opiekuńczych – dentyści, diagności laboratoryjni medyczni, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
-
w innych usługach – pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, szefowie kuchni.
Zawody deficytowe to często też szansa na pracę dla uchodźców. Spore zapotrzebowanie na kadrę i niewielu chętnych sprawia, że pracodawcy są gotowi przyjmować także pracowników nieposługujących się biegle językiem polskim.
Najnowsze ogłoszenia o pracę w województwie świętokrzyskim codziennie publikowane są na Praca.pl. Jest to ogólnopolski serwis, dający dostęp do ogłoszeń od lokalnych pracodawców. Żeby zobaczyć oferty typu: praca Ostrowiec Świętokrzystki, wystarczy w pasku wyszukiwarki wskazać nazwę tej miejscowości.