Konferencja na temat nowych technologii i zmian na rynku pracy

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja pod hasłem „Kompetencje XXI wieku”, której organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim przy współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Tematami poruszanymi podczas konferencji były wpływy nowych technologii na biznes, edukację oraz zmiany nimi spowodowane na rynku pracy.

W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta, Andrzej Jabłoński, wiceprezydent, Krzysztof Kowalski, Przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, członek zarządu powiatu, Agnieszka Rogalińska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Antoni Maciejko i członkowie rady rynku pracy. Wśród gości byli również, Artur Kudzia, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach i Lidia Żak pośrednik pracy, która reprezentowała Ochotniczy Hufiec Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, opiekunowie, doradcy zawodowi, uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz pracodawcy, przedsiębiorcy.

Jak zaznaczyła otwierając konferencję, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Małgorzata Stafijowska,  konferencja dedykowana jest osobom młodym, przed którymi stoją wyzwania nowoczesnego rynku pracy. Pracodawcom i przedsiębiorcom oraz tym, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty i umiejętności zawodowe, mówiła M.Stafijowska.

Wicestarosta Andrzej Jabłoński, dziękując organizatorom za podjęcie tych ważnych tematów zaznaczył, jestem pełen optymizmu, że nadchodzące kilkadziesiąt minut, to będzie bardzo dobrze spędzony czas dla Was wszystkich, gdyż kompetencje to są takie elementy, które stanowią podstawy naszej egzystencji. To jest klucz do wiedzy, do tego co zdobędziemy, do wszelkich umiejętności które posiadamy. Inicjatorom tej konferencji chciałbym złożyć serdeczne podziękowania. Mam nadzieję, że przekonamy młodzież do tego, że to co zdobywamy w młodości owocuje przez całe życie, że uczyć się trzeba przez cały czas, a nabywanie wszelkich kompetencji to jest wyzwanie czasu. Niestety, ale wymagania świata są tak nakierowane. Życzę aby ta konferencja odbyła się w dobrej, miłej i przyjaznej atmosferze, mówił,  A. Jabłoński

Konferencja składała się z trzech prelekcji, Zbigniewa Zatorskiego zatytułowanej „Kompetencje przetrwania”,  w której poruszono problem  predyspozycji, które warto rozwijać, aby dać sob2 3 4 5ie radę w przyszłości. Drugą  prelekcję zatytułowaną „It’s future. Kompetencje cyfrowe w nowoczesnym świecie”, wygłosił pracownik ostrowieckiego PUP Paweł Guliński i dotyczyła ona kluczowych kompetencji cyfrowych w obecnej rzeczywistości. Trzeci panel opracowała i zreferowała Elżbieta Świercz z Powiatowego Urzędu Pracy, która przybliżyła ofertę szkoleń i kursów finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021 – 2027.

Z pewnością uczestnicząca w konferencji młodzież pozyskała wiedzę, która pomoże im przygotować się do wyzwań przyszłości i rozwinąć kompetencje na miarę XXI wieku, które stanowić będą klucz do ich zawodowego sukcesu.

Tekst i Foto Powiat Ostrowiec

Polecamy również