Niewybuch ujawniony na terenie gminy Kunów

2Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas ujawnienia niewybuchu. Nie czekajmy tylko natychmiast przekazujmy informację funkcjonariuszom, którzy do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczą miejsce. W minioną sobotę na tego typu znalezisko natknął się mieszkaniec gminy Kunów, który podczas prac polowych ujawnił pocisk artyleryjski.

W minioną sobotę tj. 11 listopada br. kilka minut po godzinie 7 dyżurny ostrowieckiej komendy został powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku w miejscowości Janik. Jak wynikało z ustaleń 47-latek podczas wykonywania prac rolnych na terenie swojej posesji ujawnił niewybuch. Mężczyzna od razu zaprzestał wykonywanych prac i poinformował o zasiniałej sytuacji mundurowych . Wysłany na miejsce pirotechnik określił, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Ostrowieccy policjanci zabezpieczyli miejsce przed dostaniem się osób postronnych. O znalezisku powiadomili saperów, którzy wywieźli pocisk artyleryjski na poligon.

Przypominamy, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

Pomimo, iż tyle czasu minęło od zakończenia II Wojny Światowej to wciąż spotykamy się z jej niebezpiecznymi pozostałościami. Musimy pamiętać, że w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie wolno go odkopywać, dotykać czy przenosić w inne miejsce. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku służbom, które potwierdzą, czy rzeczywiści mamy do czynienia z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu jego przybycia.

 

Opr.EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy również