Nowy nacjonalizm

Nowy nacjonalizm - Rafa-1

NOWY NACJONALIZM W SERCU EUROPY” – TOMAS RAFA
fotografia, film

wernisaż 22 maja 2017 r. godzina 19.00

Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”
aleja Solidarności 9
Ostrowiec Świętokrzyski

Na wystawie Tomas Rafa pokaże fotograficzno-filmowy projekt realizowany od paru lat zatytułowany „Nowy nacjonalizm w sercu Europy”, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

Tomas Rafa regularnie publikuje efekty swojej pracy na internetowym blogu. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na www.newnationalism.eu znajdziemy między innymi: warszawski “Marsz Niepodległości”, parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.

Wystawa potrwa do 11 czerwca 2017 roku, wstęp bezpłatny w każdą niedzielę w g. 11-14.

Tomas Rafa to słowacki artysta wizualny, dziennikarz, filmowiec i wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Flickr Tomasa Rafy/Art Aktivista NGO: https://www.flickr.com/photos/65688835@N04/albums

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i Krytyka Polityczna

Wystawa organizowana przy wsparciu Slovak Art Council i w ramach sieci Connected Action for the Commons European Cultural Foundation.

Fot. TOMAS RAFA

 

Polecamy również