Radni chcą prawdy od dyrektora szpitala

szpiattaa

Radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zamierzają zaprosić na obrady sesji dyrektora Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Rafała Lipca, aby ten przedstawił sytuację placówki i zapoznał radnych z tym, czy Pan dyrektor ma jakiś pomysł na uratowanie szpitala, który tonie w długach. Jak już informowaliśmy sytuacja finansowa ostrowieckiej lecznicy jest dramatyczna.

– Zabieram  głos w bulwersującej sprawie. Mamy pierwszy w historii szpitala przypadek, kiedy strata placówki oraz zadłużenie jest tak wysokie mówi radny Karol Wójcik. – Sytuacja ta stanowi bezpośrednie zagrożenie likwidacją szpitala. Istnieje również zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców. Powołany na stanowisko dyrektora szpitala Pan Rafał Lipiec nie miał praktycznego doświadczenia w zarządzaniu dużymi jednostkami organizacyjnymi, takimi jak nasz szpital. Nie było w 50-letniej historii szpitala sytuacji, w której którykolwiek dyrektor próbował na siłę pozostać na stanowisku, gdy organ tworzący postanowił się z nim rozstać. Cała sprawa z odwołaniem dyrektora Lipca nie ma nic wspólnego z polityką, ma jedynie podłoże merytoryczne. Jako radny Rady Miasta, któremu leży na sercu bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców naszej wspólnoty, chciałbym prosić Panią Przewodniczącą o zaproszenie dyrektora Lipca na najbliższą sesję, żeby mógł wyjaśnić nam co się dzieje w szpitalu i odpowiedział na nasze pytania. 

Do dyskusji włączył się radny Włodzimierz Sajda.

– Pan dyrektor powinien przyjść na obrady sesji rady miasta i powiedzieć całą prawdę o sytuacji w szpitalu. To należy się mieszkańcom Ostrowca. Dość mydlenia oczu. Część ostrowczan ma już przygotowany jednokółkowy pojazd, żeby wywieźć Pana dyrektora. To co wyprawiał radny Lipiec na sesji w Starachowicach, przechodzi ludzkie pojęcie. Jak można ubliżać tak kobiecie, która jest starostą ostrowieckim- powiedział radny Sajda.

Podobnego zdania była przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek, która także zaproponowała zaproszenie dyrektora szpitala na obrady sesji rady miasta.

Natomiast prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zaproponował, żeby na obrady sesji zaprosić starostę ostrowieckiego Marzenę Dębniak, która kompleksowo przedstawi sytuacje powiatu, w tym także szpitala.

-Moim zdaniem pani starosta najlepiej naświetli i wytłumaczy radnym sytuację, jaka obecnie jest w szpitalu – stwierdził prezydent.

Przypomnijmy, że sprawa zadłużenia ostrowieckiego szpitala o ogromnej straty za 2018 rok, stała się powodem do rozpoczęcia przez Zarząd Powiatu procedury odwołania dyrektora Rafała Lipca. Została ona zablokowana przez Radę Miejską w Starachowicach, w której dyrektor zasiada. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak zapowiedziała jednak zaskarżenie uchwały starachowickich radnych i walkę o to, by można było odwołać Rafała Lipca.

Kwestie związane z finansami szpitala i sytuacją dotyczącą samego dyrektora, mają powrócić na kolejnej sesji Rady Miasta. On sam utrzymuje, że próba jego odwołania ma charakter wyłącznie polityczny, zaś sytuacja finansowa szpitala to efekt wielu lat zaniedbań.

 

Polecamy również