Przystanek „A” na Ogrodach

DSC08225

DSC08211DSC08224DSC08238DSC08220DSC08212DSC08229DSC08213DSC08219DSC08217DSC08214DSC08234DSC08240DSC08233DSC08231DSC08232DSC08239DSC08237DSC08226DSC08218DSC08222aska pDzisiejsza konferencja oraz piknik, który odbył się na osiedlu Ogrody miały na celu przybliżyć zagadnienia związane z autyzmem. Przypadłością ciągle mało znaną, dotykającą dzieci. Organizatorem konferencji i pikniku był Gabinet i Poradnia Psychologiczna Magdalena Majewska.

-Poprzez dzisiejszą konferencję oraz piknik chcemy propagować wiedzę na temat autyzmu- mówi – Magdalena Majewska, psycholog, inicjatorka dzisiejszych spotkań.- Na pikniku organizowane są zajęcia, które na co dzień stosowane są podczas terapii z dziećmi autystycznymi. Przeprowadzimy zajęcia pod hasłem „TUS w terenie” czyli taki trening umiejętności społecznych. Pokazujemy w ten sposób, jak dzieci mogą odczuwać wrażenia i jak mogą opowiadać o emocjach Oczywiście jest także wiele innych atrakcji.

– Niezwykle ważne jest wyrobienie tolerancji wśród ludzi wobec osób chorych na autyzm mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joanna Pikus. – W konferencji uczestniczyli nauczyciele, rodzice oraz terapeuci. Ostrowiec jako miasto wspiera inicjatywy, które poprawiają warunki życia osób zdrowych oraz tych, które potrzebują pomocy. Konferencja była skierowana przede wszystkim do rodziców i pedagogów. Na pikniku bawią się razem wszystkie dzieci. To już uczy tolerancji oraz przyczynia się do integracji. Takich pikników powinno być jak najwięcej. Należy pamiętać, że autyzm występuje pod rożnymi postaciami.

Chciałam dodać, że prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński bardzo wspiera tego typu akcje.

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Uważa się, że jest to schorzenie dotyczące mózgu, mogące mieć podłoże genetyczne. Jednak mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana. 

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy tego schorzenia ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Choroba ta ma wiele odmian, zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija – co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo, że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania tej choroby.

Polecamy również