Transport bursztynu zatrzymany w Ostrowcu

bur

44 kilogramów bursztynu znaleźli w samochodzie przejeżdżającym przez Ostrowiec funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Kielcach.

Podczas o  kontroli  znaleziono  44 kg bursztynu.  Przywóz do Polski bursztynu  nie jest  zabroniony, ale podlega  opodatkowaniu.  Właściciele  powinni zgłosić  towar  do  odprawy celnej, a w konsekwencji  zapłacić  należności, które szacuje się na około 45 000 zł.

Okoliczności znalezienia  bursztynu były następujące:

W Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonariusze wytypowali do kontroli samochód dostawczy na ukraińskich numerach rejestracyjnych, którym poruszało się dwóch mężczyzn. W momencie  rozpoczęcia  oględzin mężczyźni zaczęli się  nerwowo zachowywać, co wzbudziło podejrzenie mundurowych. Jak się okazało  w torbie  podróżnej  zapakowane były  worki z nieobrobionym  bursztynem. Mężczyźni, posługujący się językiem  polskim w dostatecznym stopniu, nie byli w stanie podać zgodnej wersji co do pochodzenia bursztynu w ich samochodzie. Wobec powyższego pojazd poddano szczegółowej kontroli. Drogocenny ładunek ukryty był w siedzeniach, pod tapicerką i podłogą pojazdu. Samochód nie miał  jednak specjalnych  skrytek czy  przeróbek konstrukcyjnych  wykorzystywanych do przemytu. Kamienie były posortowane według rozmiaru, barwy i wagi, co świadczy o profesjonalizmie osób dokonujących kontrabandy.

Łącznie zabezpieczono 44 kilogramy bursztynu. Były to surowe kamienie wielkości od kilku centymetrów do brył wielkości grejpfruta. Ujawniono również 2 worki oszlifowanego, najdroższego bursztynu o mlecznej barwie, gotowego do użycia w wyrobach jubilerskich. Wartość rynkowa zabezpieczonego towaru to blisko 200 tysięcy złotych.

Wstępne ustalenia wskazują, że bursztyn ten pochodzi zza wschodniej granicy i miał być dostarczony do jubilera z Warszawy.

Obecnie trwają dalsze czynności w sprawie zmierzające do ustalenia i ukarania wszystkich uczestników i organizatorów procederu.

Jednym z wielu zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Kielcach jest prowadzenie kontroli  środków przewozowych na drogach.

Źródło. Izba Administracji Skarbowej w Kielcach

Polecamy również