Olimpiada Wiedzy o Mediach

ol1 ol3Aleksandra Sternik – uczennica klasy pierwszej LO Staszica najmłodszą finalistką Olimpiady Wiedzy o Mediach

Na Uniwersytecie Warszawskim odbył się finał V edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. W jego centralnym etapie wzięła udział uczennica Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim – Aleksandra Sternik.

Celem konkursu było wyłonienie czterdziestu ośmiu laureatów, dla których nagrodą miało być uzyskanie prawa wolnego wstępu na kierunek „dziennikarstwo” na wybranej spośród piętnastu uczelni z całej Polski. W zawodach finałowych wzięło udział ponad 150 uczniów z całej Polski, jednak walka zaczęła się już w październiku, kiedy na adres komitetów okręgowych należało przesłać prace konkursowe.

14 grudnia 2018 roku podczas zawodów wojewódzkich, przeprowadzanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, uczestnicy rozwiązywali test z zakresu wiedzy o mediach. Do ścisłego finału awansowało tylko dziesięć osób, wśród których znalazła się także Aleksandra Sternik.

Marcowy wyjazd do Warszawy okazał się pełen wrażeń. Pierwszego dnia w piątek wszyscy uczestnicy spotkali się w auli Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przez godzinę rozwiązywali test. Następnie odbyło się spotkanie z dziennikarką związaną z grupą TVN Anitą Werner. Była to niepowtarzalna okazja do poznania tajników pracy dziennikarza oraz usłyszenia cennych porad doświadczonej profesjonalistki. Dzień pełen wrażeń zakończyła wycieczka do siedziby Telewizji Polskiej. Uczniowie przyglądali się pracy dziennikarzy, zwiedzali studia telewizyjne, zapoznawali się z pracą przy nagrywaniu programów, m.in. Jaka to melodia? Drugiego dnia po zakończeniu teleturnieju – była to kolejna atrakcja przygotowana przez organizatorów – rozdano uczestnikom nagrody.

Dla Aleksandry Strenik udział w finale Olimpiady był szczególnym wyróżnieniem i przeżyciem. Trzeba nadmienić, że była ona jedną z najmłodszych uczestniczek Olimpiady – Aleksandra jest uczennicą klasy pierwszej, a zakres tematyczny obejmuje materiał ujęty w podstawie programowej dla trzech lat liceum. W zadaniach olimpijskich często treści wykraczają poza poziom rozszerzony. Aleksandra Sternik znalazła się w gronie uczniów, dla których współczesne media nie stanowią żadnej tajemnicy. Zapowiedziała, że bez wahania weźmie udział w kolejnych edycjach.

Wojciech Szymański

nauczyciel języka polskiego

Polecamy również