Taki ogólnopolski tytuł otrzymało Przedszkole Publiczne nr 16 „Kolorowa Akademia” w 2017 roku za prekursorskie działania edukacyjne na miarę XXI wieku. Kadra przedszkola na czele z dyrektor Katarzyną Dryjas już od wielu lat wprowadzała systematycznie zmiany sposobu edukacji.
Oczywiste jest, że dzieci chodzą do przedszkola żeby się uczyć przez zabawę i tak pracuje niemal każda placówka. Jednak istotnym jest w jaki sposób organizuje się tą edukację. Czy dzieci raczej naśladują i wykonują polecenia nauczyciela i to on jest głównie inicjatorem i organizatorem. W Przedszkolu nr 16 postawiono na kreatywność, samodzielne myślenie i działanie, możliwość wyboru i decydowania a także administrowania swoimi własnymi działaniami. Dzieci chodzą do przedszkola czy do szkoły, aby nie tylko zdobyć poszczególne szczeble edukacji, ale także aby przygotować się do życia i decydowania o sobie w dorosłym życiu. To chyba marzenie każdego rodzica, aby jego dziecko właśnie takie było, otwarte i odważne. Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji to nie jedyna zdobycz tej innowacyjnej placówki. W 2011 r. otrzymała ona Międzynarodowy Certyfikat International Daltonschool, za wdrożenie koncepcji edukacji daltońskiej. Od tego czasu Plan Daltoński i jego priorytety stały się osnową wszelkich działań dydaktyczno-wychowawczych. Postawiono na budowanie u wychowanków: samodzielności i niezależności, odpowiedzialności, umiejętności współpracy i umiejętności refleksyjnego myślenia. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci odnosiły w życiu sukcesy, były pewne siebie i działały, to powinny się zacząć tego uczyć już w przedszkolu- oczywiście na miarę swoich możliwości. Edukacja daltońska w Polsce zaczęła się właśnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. To Przedszkole nr 16 jako pierwsze rozpoczęło zmianę jakościową w edukacji przedszkolnej, która obecnie zakorzenia się w wielu przedszkolach w całej Polsce, a różne ośrodki akademickie i naukowe doceniają jej znaczenie. Za te działania placówka otrzymała wiele nagród, a dyrektor przedszkola Katarzyna Dryjas ogólnopolską nagrodę Super Dyrektor Przedszkola 2015.
Horyzonty współpracy
Nauczyciele przedszkola pracują z ogromną pasją. Aby zaoferować swoim wychowankom jak najwięcej, sięgają także po współpracę międzynarodową. Przedszkole w ostatnich latach zdobyło środki europejskie i realizowało projekty międzynarodowe w ramach programu Comenius i Erasmus+. Wspólnie z nauczycielami z Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Czech, Wielkiej Brytanii, wymieniali doświadczenia, korzystali z ciekawych i dobrych praktyk w edukacji. We współpracy uczestniczyły także dzieci, kontaktując się online ze swoimi kolegami i koleżankami z innych krajów, prezentując nasze polskie tradycje i zwyczaje, czy też wspólnie przygotowując bajkę w 3 językach, która doczekała się profesjonalnej publikacji.
Pedagodzy z Kolorowej Akademii, mają wiele swoich pasji i umiejętności, które oferują przedszkolakom w postaci ciekawych i nieodpłatnych zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania i talenty. W placówce poza podstawowymi zajęciami, dzieci mogą dodatkowo skorzystać z zajęć dla chętnych m.in.: dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, zajęcia rytmiczne, zajęcia wokalno – taneczne w zespole „Szesnasteczki” , zajęcia gry na instrumentach w zespole „Srebrne dzwonki”, koło szachowe i gier planszowych, koła plastyczne i literackie. Dla dzieci potrzebujących dodatkowej pomocy organizowane są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i logopedyczne. Przedszkolaki są laureatami licznych konkursów o zasięgu miejski, ogólnopolskim a także międzynarodowym.
Dobre miejsce do zabawy i do pracy
Przedszkole jest zlokalizowane na osiedlu Pułanki. Już samo otoczenie w postaci dużego, pięknego ogrodu stanowi dla przedszkolaków teren nie tylko do odpoczynku i zabawy, ale też do nauki. Poza nowoczesnymi urządzeniami do zabawy dzieci mają możliwość doświadczania i eksperymentowania w kąciku ornitologicznym, na ścieżce sensorycznej, poszukując dinozaurów w kąciku paleontologicznym, czy też uprawiając rośliny w ogródku warzywnym. W gorące, upalne dni można znaleźć wytchnienie w cieniu dużych, starych drzew. Ogród jest także miejscem różnych imprez, pikników dla wychowanków i ich rodziców. Budynek przedszkola jest piętrowy. Mieści 6 oddziałów przedszkolnych, od dzieci najmłodszych 3-letnich po oddziały zerowe dzieci 6-letnich. Placówka posiada bardzo dobrą bazę dydaktyczną. Sale wyposażone są w tablice interaktywne oraz różnorodne nowoczesne pomoce edukacyjne dla dzieci. Pomieszczenia są duże, widne i przestronne, ze zorganizowanymi kącikami tematycznymi do zabaw i działań. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i wizualizacje pozwalają dzieciom na świadomą i samodzielną pracę. Dzięki wsparciu miasta i Pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego obiekt jest wyremontowany i na bieżąco odświeżany i doposażany.
Nowoczesna kuchnia, wyposażona m.in. w piec konwekcyjny, serwuje przedszkolakom świeże i zdrowe posiłki. Dzieci także czasami układają wspólnie z panią intendentką tygodniowe ulubione menu. Codziennie w przedszkolu serwowane jest śniadanie w postaci szwedzkiego stołu, gdzie dzieci mają możliwość samoobsługi i komponowania swojego własnego śniadania. Savoir vivre dopełniają obiady czwartkowe, podczas których przedszkolaki nakrywają stół białymi obrusami, a sale zajęć zamieniają się w eleganckie restauracje. A wszystko po to aby nauczyć dzieci zachowania podczas posiłków. Każdy rodzic będzie dumny z takiego przedszkolaka.
Przedszkole posiada niepowtarzalną, przyjazną atmosferę, którą wspólnie budują wszyscy pracownicy, dzieci i rodzice na zasadach partnerstwa i wzajemnego szacunku. Nawet przedszkolaki mają swój wkład zgłaszając własne pomysły do organizacji różnych przedsięwzięć i codziennych działań placówki.