Unikatowe projekty małych domów – jaki dach wybrać, aby zaoszczędzić w czasie budowy?

male-domy

Koszty budowy domów dosyć szybko rosną, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić, aby chociaż trochę zaoszczędzić na materiałach i procesie budowlanym. W odniesieniu do dachu można uznać, że im bardziej skomplikowana jest jego konstrukcja, tym wyższa cena.

Dach dwuspadowy – nieskomplikowana budowa

Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się z domy z dachami dwuspadowymi. To właśnie te klasyczne dachy należą do najtańszych w wykonaniu, a jednocześnie są solidne i zapewniają niskie straty ciepła. W praktyce podstawowa zasada, dotycząca wysokości kosztów budowy dachów głosi, że im mniej skomplikowany jest dany rodzaj dachu, tym jego cena jest niższa. Oczywiście wiele zależy także od innych czynników takich jak materiał dachu oraz koszty danej ekipy budowlanej. 

Zalety dachów dwuspadowych

Dachy dwuspadowe mają wiele zalet, ponieważ kładzie się je łatwo i szybko. Tym samym dodatkowo można zaoszczędzić pieniądze związane z robocizną. Dach dwuspadowy prezentuje się klasycznie i tradycyjnie, co pasuje do wielu polskich domów. Dodatkowymi zaletami są solidność i odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wiele projektów domów z dachami dwuspadowymi można znaleźć na stronie www.DomoweKlimaty.pl

Warto pominąć kosztowne okna dachowe 

Duże znaczenie ma także pomijanie kosztownych okien dachowych, które nie spełniają właściwie żadnych funkcji. Dodatkowo takie okna dachowe mogą powodować utratę ciepła, a nawet (po wielu latach) przecieki. Tym samym okna dachowe sprawiają, że rosną koszty ogrzewania, a więc użytkowania domu. Sama cena okien dachowych także wpływa na koszt dachu, dlatego najlepiej z nich zrezygnować. 

Materiał wykonania ma duże znaczenie budowa-malego-domu domy 1

Do najtańszych materiałów do wykonania dachu należą papa oraz blacha. Papa jest materiałem o najkorzystniejszej cenie, jednak wymaga pełnego deskowania. W praktyce więc czasami może się okazać, że blacha będzie tańszym materiałem. Można dodać, że dom minimalistyczny jest także tańszy w budowie niż taki, który ma być bardziej okazały. W ten sposób można sporo zaoszczędzić. Dodatkowo warto przeczytać artykuł: Czym kierować się, wybierając wielkość domu?

Polecamy również