Debaty oksfordzkie mają w Broniewskim długą tradycję. Od lat młodzież naszej szkoły bierze udział w tego typu wydarzeniach, organizowanych np. przez WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Debata oksfordzka to sformalizowana forma dyskusji pomiędzy dwiema czteroosobowymi drużynami. Toczy się ona nad podawaną z wyprzedzeniem tezą – jasnym stwierdzeniem, które można potwierdzić lub obalić. Drużyny odpowiednio bronią lub obalają zaproponowaną tezę.
W bieżącym roku szkolnym, w ramach programu wspierania młodzieży w wieku od 15do 29 lat, pochodzącej z województwa świętokrzyskiego poprzez „Program aktywizacji młodzieży województwa świętokrzyskiego” pozyskano środki na realizację konferencji. Teza tegorocznej debaty brzmiała: „Jako jednostka generacji Z wyprowadziłbym się
z województwa świętokrzyskiego” . Uczniowie: Krzysztof Grabowski wraz z Zuzanną Muchą pod opieką pedagoga szkolnego Anny Kwapisz – Orłowskiej napisali projekt dotyczący wspomnianej debaty. W międzyczasie, w dn. 16 listopada uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera, które pomogły w przygotowaniu się do debaty, zintegrowaniu się i rozwinięciu umiejętności współpracy oraz wzajemnego słuchania.
W dniu 21 listopada w sali teatralnej naszej szkoły odbyła się debata. Młodzież pozyskała wiedzę na temat debaty oksfordzkiej, jej zasad i etykiety. Rozwinęła także umiejętności konstruktywnego dialogu, z poszanowaniem norm kultury oraz właściwego używania rzeczowych i merytorycznych argumentów. Debata miała na celu stymulowanie dyskusji i zachęcanie do refleksji nad opiniami młodzieży w kontekście planowania inicjatyw na poziomie szkoły.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do debaty, którą jako Marszałek poprowadziła Julia Rakoczy. Funkcję sekretarza pełniła Zuzanna Laskowska. Drużyna Propozycji wystąpiła w składzie: Amelia Bujak, Konrad Kowalski, Krzysztof Grabowski, Gabriela Szymańska oraz Filip Rachwał. Drużyna Opozycji w składzie: Nikodem Wojciechowski, Mikołaj Zieliński , Patryk Świerta, Małgorzata Krawczyk, Zuzanna Mucha. Stroną sędziowską wydarzenia było jury w składzie: Antonia Nowak, Kinga Wójcicka, Ada Siudy, Zofia Nowak oraz Katarzyna Michalska..
Publiczność opowiedziała się po stronie Propozycji, czyli jako pokolenie generacji Z wyprowadziliby się z naszego województwa, natomiast jury oceniając rzeczowość argumentów jako zwycięzców wytypowali Opozycję. Mówcą debaty został Filip Rachwał.
Trzeba przyznać, że temat debaty był niezwykle trudny. Dotyczył bowiem poszukiwania perspektyw dla młodego człowieka, wynikających z pozostania w naszym mieście. Jak to zrobić? – to pytanie, mimo zakończonej debaty, pozostaje ciągle otwarte. Tak jak otwarte są propozycje zaistnienia młodego człowieka w środowisku lokalnym.