Konferencja w „Staszicu”

staszic czolo

Nauczyciele biologii i chemii LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowali konferencję naukową na temat: „ Rola chemii w procesach biologicznych ‘’. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął pan Zbigniew Duda, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

staszic1staszcic4staszcic6staszioc2staszic3Program konferencji stanowiły: prezentacja pracy badawczej naszego ucznia, tegorocznego finalisty etapu centralnego olimpiady biologicznej, Grzegorza Waliszczaka, tematem pracy był: „ Wpływ dżdżownic na wzrost i rozwój pora ‘’oraz wykład dr Radosława Mazura, absolwenta „Staszica”, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego , wydziału biologii, na temat „ Samoorganizacja układów biologicznych na przykładzie chloroplastów – znaczenie trzech wymiarów’’. Praca badawcza naszego ucznia znalazła uznanie wśród gimnazjalistów , wykładowcy akademickiego oraz zaproszonych gości. Dotychczasowe osiągnięcia Grzegorza Waliszczaka są efektem doskonałej współpracy ucznia i nauczycielki biologii, mgr Jolanty Wojtas. W ramach konferencji odbył się również III gimnazjalny konkurs biologiczno-chemiczny pt. „Jeden z dziesięciu’’. Trzecia edycja konkursu przebiegała w dwóch rundach, a rywalizowały w nim zespoły dwuosobowe. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań chemią i biologią wśród szerokiego grona uczniów szkół gimnazjalnych, podsumowanie oraz utrwalenie wiadomości i umiejętności z biologii i chemii przed egzaminem gimnazjalnym oraz rozwijanie zainteresowań problematyką dotyczącą etiologii chorób człowieka i ich objawami. Konkurs swoim zakresem obejmował wiadomości i umiejętności określone aktualnie obowiązującymi programami nauczania w szkołach gimnazjalnych. Obowiązujący zakres z biologii to: anatomia i fizjologia człowieka, choroby cywilizacyjne, inwazyjne i zakaźne. Obowiązujący zakres z chemii to: substancje i ich przemiany, wewnętrzna budowa materii, woda i roztwory wodne, kwas, wodorotlenki, sole. Konkurs wyłonił następujących zwycięzców: I miejsce Publiczne Gimnazjum w Tarłowie-Mateusz Wojasiewicz, Adrian Sołtykiewicz – nauczyciel biologii pani Elżbieta Główka, chemii pani Łucja Granat. II miejsce – PG 1- Stodulska Paulina, Bartosz Osojca – nauczyciel biologii pani Edyta Czarnecka, pani Barbara Szymańska, chemii pani Buczkowska Agnieszka. III miejsce – PG 3 – Julia Rogula, Radosław Gryz-nauczyciel biologii pani Beata Kiljańska, chemii pani Barbara Rej. Organizatorkami konferencji były nauczycielki biologii: mgr Jolanta Wojtas, mgr Danuta Majewska oraz nauczycielki chemii: mgr Urszula Cędzikowska, mgr Katarzyna Wójcik – Nogal.

Polecamy również