Niezwykle interesujący naukowiec

DSC02645

-Gdzie leży granica pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem?. Dlaczego w języku angielskim nie używa się słów narodowy socjalizm?. Na te między innymi pytania odpowiadał dzisiaj w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu prof. Andrei Znamenski z University of Memphis.

– Zaraz po drugiej wojnie światowej zachodnie mocarstwa nie używały słów narodowy – socjalizm, żeby nie drażnić Stalina. – Związek Radziecki był ich sojusznikiem, z którym liczyła się Zachodnia Europa. Taka wtedy była polityka. Na amerykańskich uniwersytetach mówiło się, że Stalin był zły, ale nie tak zły jak Hitler. Niezwykle ważna jest pamięć i interpretacja historyczna – powiedział między innymi prof. Andrei Znamenski.

Prof. Andrei Znamenski- to naukowiec niezwykle interesujący. Podróżnik, badacz historii. Obecnie pracuje nad publikacją o historii socjalizmu.

– Nasz dzisiejszy gość nie stroni od tematów kontrowersyjnych- mówi Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych dr Paweł Gotowiecki. – Jest z wykształcenia historykiem. W Polsce przebywa po raz pierwszy i oprócz wykładów w naszej uczelni zwiedza najbliższe okolice Ostrowca.

Prof. Andrei Znamenski mieszkał przez dwa lata wśród plemion Syberii, a także na Alasce. Interesuje się szamanizmem i antropologią.

Polecamy również