Ciekawy spacer po mieście

spacwer po miescie

Biuro Wystaw Artystycznych wprowadza nową ofertę edukacyjną pn. „SPACEROWNIK PO MIEŚCIE”. W niedzielę 24 kwietnia o godz. 15.00 odbędzie się pilotażowy spacer z przewodnikiem, podczas którego na wybranych przykładach ostrowieckiej architektury będzie można poznać ciekawe fakty z historii Ostrowca i zdobyć podstawy wiedzy z historii architektury.

Zadanie wydaje się być karkołomne: prezentacja historii architektury w stosunkowo młodym pohutniczym mieście, niemal powszechnie uważanym za miasto nieciekawe. Zadania tego podjął się Wojtek Mazan, pracownik BWA, przygotowując „Spacerownik po mieście”. „Ostrowiec Św. nie jest miastem zabytkowym. Co prawda powstał w XVI wieku, ale jego historia rozegrała się w ciągu ostatnich stu lat. Więc pewnie mało kto spodziewa się, że spacerując po naszym mieście można poznać niemal całą historię architektury sięgającą aż do starożytności – zachęca autor spacerownika. „Spacer rozpoczynamy w okolicy mostu na Kamiennej na alei 3 Maja a kończymy w Rynku. Na tym odcinku zatrzymujemy się przy dziesięciu obiektach i dokładniej przyglądamy się wybranym budynkom, np. poczcie, kinu, kościołowi. Podczas spaceru dowiesz się jak rozpoznać różne style architektoniczne a także poznasz ciekawe fakty z historii swojego miasta, o których pewnie nigdy nie słyszałeś.”

Podczas ponadgodzinnego spaceru po mieście przewodnik przybliża historię obiektów i na przykładach z polskiej lub światowej architektury prezentowanych na planszach wyjaśnia elementy danego stylu architektonicznego. Dzięki temu empirycznie dowiedzieć się można, czym jest klasycyzm, neobarok, styl dworkowy, modernizm czy socrealizm a także poznać sylwetki architektów ostrowieckich budynków, często ważnych dla polskiej architektury. Ideą „SPACEROWNIKA PO MIEŚCIE” jest odkrycie miasta na nowo, ukazanie jego wartościowych, a często niezauważanych elementów a także uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń, by móc zobaczyć ją w odmienny sposób.

Chętni do udziału w spacerze spotykają się przy moście na rzece Kamiennej na alei 3 Maja w niedzielę 24 kwietnia o godz. 15.00. Koszt uczestnictwa w spacerze to 5 zł. Spacer prowadzi Wojtek Mazan – archiwista-pasjonat, lokalny aktywista, fotograf. Lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia spaceru w innym terminie. Zainteresowani proszeni są o kontakt tel. 41 263 20 48.

Polecamy również