UCZNIOWIE „STASZICA” NA UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM VIADRINA

staszic wspolpraca

UCZNIOWIE „STASZICA” JAK CO ROKU WZIĘLI UDZIAŁ W POLSKIM DNIU INFORMACYJNYM NA UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM VIADRINA we Frankfurcie nad Odrą

W dniu 25 października 2018 roku młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św.,na zaproszenie p. Agnieszki Schmid, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz ósmy w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we st wpolpracaFrankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska.

Wiele się mówi o stereotypach, wadach czy też zaletach innych nacji, ale nasz pobyt na Viadrinie to same korzyści, pobyt pełen atrakcji, wrażeń, zetknięcie się z otwartością i życzliwością. Ale do rzeczy…….

VIADRINA to wyjątkowa uczelnia pośród niemieckich szkół wyższych. Jej położenie tuż przy granicy z Polską, profil naukowy oraz ponad 15 procent studentów z Polski i dalsze 15 procent studentów z całego świata, nadają jej szczególnego, międzynarodowego charakteru.

Studia tutaj są bezpłatne, uczelnia oferuje ponadto specjalne stypendia startowe tylko dla polskich studentów, a także podwójne dyplomy z renomowanymi uczelniami jak np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Prócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej.

Ku naszemu zaskoczeniu nie było elaboratów, lecz pełne humoru i rzeczowości 30 –minutowe wykłady, prowadzone wspólnie przez wykładowców i studentów.

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jako jedyna uczelnia w Niemczech, organizuje Dzień Otwarty w całości w języku polskim.

Młodzież miała okazję rozmowy z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu oraz zwiedzenia Frankfurtu nad Odrą i Słubic a także wzięcia udziału w warsztatach prawniczych, ekonomicznych i kulturoznawczych, które cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Dzięki możliwości poznania oferty uczelni wielu naszych absolwentów decyduje się na podjęcie studiów na Viadrinie.

Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Inlands– największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały tu na nas spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki.

Następnego dnia tj. 26 października 2018 roku opuściliśmy Frankfurt, patrząc na most, który łączy nas z sąsiadami zza Odry i udaliśmy się do stolicy Niemiec- Berlina.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Checkpoint Charlie oraz wizyty w Muzeum Topografii Terroru. Następnie udaliśmy się w stronę Alei „Unter den Linden”. Po drodze widzieliśmy, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta i wiele innych ciekawych obiektów. W programie była też wizyta w Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, zwanym popularnie Kościołem Pamięci.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Reichstagu, czyli w niemieckim Parlamencie. W programie był również pobyt w Sony Center. Na koniec odwiedziliśmy Plac Alexandra, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus. Zwiedzanie miasta trwało cały dzień i niestety nie obejrzeliśmy wszystkiego.

Nie mogło zabraknąć czasu wolnego na …zakupy.

W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Polecamy również